Тайланд -- География --
Официално име: Кралство Тайланд, старо наименование: Сиам
Столица: Банкок
Езици: тайландски (официален) и английски
Официална валута: тайландски бат (1 Евро = 46,3642 Бата)
Религии: традиционния будизъм - Теравада
Население: 61 900 хил. жители
Територия: 514 000 км?
Релеф: Кралство Тайланд е държава в Югоизточна Азия, която граничи с Лаос и Камбоджа на изток, с Тайландския залив и Малайзия на юг и с Андаманско море и Мианмар на запад. Тайланд е известен и с името Сиам, официално наименование на страната до 1949.
Тайланд е разделен на няколко географски района, които в известна степен отговарят на териториалното разделение на провинции. Северната част на страната е планинска с най-висока точка - Дои Интанон с височина от 2 576 метра. Североизточната част е заета от платото Кхорат, обградена на изток от река Меконг. Централната част на страна е заета преобладаващо от равнинната долина на река Чао Фрая, която се влива в Тайландския залив. Южната част се състои от тесния провлак Кра, който се разширява в Малайзийския полуостров. Местният климат е тропически и се характеризира с наличието на мусони. Има топли, дъждовни мусони, придружени с облаци от средата на май до септември, както и сухи, студени североизточни мусони от ноември до средата на март. Климатът на южния провлак е винаги горещ и влажен.
Флората и фауната са много богати. Тук се срещат 860 вида птици, множество влечуги, сред които голям брой змии, множество бозайници — слонове, тигри, леопарди, гибони, биволи и др. В миналото е имало и носорози, но през 1960-те години изчезват заради бракониерство и изсичането на горите.
Тайланд -- История --
Съществуват различни мнения за произхода на Тайланд. Преди три десетилетия се смяташе, че Тайланд води началото си от преди 4 500 години от северозападен Szechuan в Китай, а по-късно тайландците се придвижват към сегашното месторазположение на страната. Тази теория се приема за остаряла. Несамнено най-важното археологическо откритие потвърждаващо съществуването на древни хора по тайландските земи е било направено в мъничкото село Ban Chaing близо до Udon Thani в североизточен Тайланд. Систематичните разкопки на Ban Chaing започват само преди две десетилетия, разкривайки изрисувани керамични изделия, бижута, инструменти /сечива/ от бронз и желязо. Заселването започва около 3600 пр. Хр. Хората от Ban Chaing отглеждали ориз, опитомявали животни и били опитни грънчари.
Но много преди появата на хората скитащи по североизточните плата, този регион бил единствения дом на по-древен животински вид – динозавърът. През 1984 г. вкаменелостите на хранещ се с растения динозавър бяха открити в провинция Phu Wiang и наречени Phuwaingosaurus sirindornae.
В течение на вековете Тайланд е бил под влиянието на различни култури, от индийците през 3-ти век, монголците между 6-ти и 11-ти век до кхмерите - които изграждат приказния храм Angkor Wat и които също така оставят своето завещание под формата на многобройни каменни храмове разпръснати навсякъде в Кралство Тайланд. Специалистите считат , че доминиращата в Тайланд култура е пристигнала с племена, които са се придвижвали от южен Китай преди почти хиляда години. Те се настаняват там, където сега се намира северен Тайланд преди разширяването на юг към богатите равнини и долини, постепенно отстоявайки своята независимост от кхмерското и монголското кралства.
Сиам е името, с което страната е позната на света до 1939 г. и отново между 1945-1949г. На 11 май 1949 г.името на страната е официално променено на Тайланд.
Тайланд -- Икономика --
Тайланд принадлежи към групата на новите индустриални държави (т.нар. "азиатски тигри"). Високо развити и с модерно технологично равнище са електрониката, автомобилостроенето, текстилната промишленост, преработката на каучук, петрол, захар и др. През периода 1985–1995 г. Тайланд е една от най-бързо развиващите се страни не само в Югоизточна Азия, но и в света. Темповете на икономически растеж в края на 80-те години достигат 11%, а в средата на 90-те – 8,6%.
Икономическите успехи на Тайланд се дължат на либералната търговска и инвестиционна политика, насърчаването на износа, евтината работна ръка, стратегическото положение, добре развитата инфраструктура, сравнителната икономическа и политическа стабилност и съответно значителните преки чужди инвестиции. Най-големи инвеститори в страната са Япония и САЩ, следвани от сингапурски, тайвански, южнокорейски, британски и германски капитали.
Тайланд е силно засегнат от валутно-финансовата криза в Югоизточна Азия през 1997 и 1998 г. Тайландският бат загубва 55% от стойността си, нарастват външният дълг и инфлацията, чувствително спадат чуждестранните инвестиции, поради лоши кредити са затворени редица банки и финансови институции. Сриват се цените на фондовата борса и пазарът на недвижима собственост. Спада ръстът на производството (през 1997 г. е отбелязан отрицателен растеж от – 1,39%, който през 1998 г. е вече – 7%). Платежният баланс на страната става остро дефицитен. Безработицата надхвърля 3 млн. души.
В резултат от предприетите от правителството мерки за строга фискална политика, ограничаване на вноса, стриктно придържане към програмата за реформи във финансовата сфера, наложена от Международния валутен фонд и на помощта от международните финансови институции – МВФ, Световната банка, и от страни-кредитори като САЩ, Япония, Германия и др., през 1999 г.Тайланд започва да излиза от тежката икономическа криза. В резултат, тайландската икономика се съживява и регистрира ръст на БВП от 6.9% за 2003 г.- 6.1% за 2004 г. и стабилен обменен курс от 40 бата към 1 щ.д. Сключените споразумения за свободна търговия с редица страни влияят благоприятно върху увеличаването на тайландския износ.
Основни търговски партньори на Тайланд са: Япония, САЩ, страните от ЕС, АСЕАН, Тайван, Хонконг, Р Корея, Китай, Австралия и Нова Зеландия.
Тайланд изнася основно компютри, части за офис-оборудване, транзистори, каучук, автомобили и камиони, морски продукти, ориз, царевица и др. Вносът се състои предимно от машиностроителна продукция, суровини, горива.
Повишаването на цените на петрола в световен мащаб през 2005 г. и негативните последици за туристическия сектор от бедствието цунами през декември 2004 г. са причина за нов икономически спад в Тайланд - намаляване на икономическия растеж до 4,5% ( за 2005 г.), поскъпване на тайландския бат спрямо щатската валута от 41 бата на 32 бата за 1 щ.д.. от 2005 г. насам. Икономическият растеж на Тайланд изостава в сравнение с други държави от региона на Югоизточна Азия. Очакваният икономически растеж за 2007 г. е между 3,5 и 3.8%.
Тайланд -- Култура --
Бляскави будистки храмове, монаси, облечени в дълги цветни роби, усмихнати и топли хора, фантастични плажове, обградени от екзотични палмови дървета, безкрайни жеги и градове, кипящи денонощно от живот...
Няма да откриете друга по-пъстра и богата на контрасти страна, каквато е Тайланд. А измежду тези ненатрапчиви контрасти ще усетите фино преливащата хармония между старото и новото.
Тайланд е една от най-предпочитаните туристически дестинации в света. Тя предлага универсалния туристически продукт "Всичко за всеки" и само онзи, който не бил тук, не е намерил отговор на представите, очакванията и желанията си за романтична и екзотична ваканция.
В Тайланд ще се отзовете пред огромно разнообразие от модерни хотели с различна ценова категория и ресторанти, предлагащи странни за европейците вкусотии. А възможностите за шопинг са просто невероятни. Днес Тайланд е известен като "кралството на златото". Често е наричан и земята на безкрайните усмивки.
Банкок - столицата на Тайланд, е изпълнен с шумен живот и тихи традиции. В "града на ангелите" ще видите чудни храмове и дворци, ще се потопите в легендарния нощен живот и със сигурност ще се изкушите от цветните сувенири, продавани на всеки ъгъл. Мястото е един от задължителните за посещение маршрути, минаващи през Далечния изток.
Патая е най-известният азиатски плажен курорт. Разположен на 2 часа път с кола на югоизток от Банкок. Той е особено подходящ за туристи, които копнеят за спокойствие и романтика сред лазурни брегове с фини пясъци и кристална вода. Комплексът предлага отлични условия за настаняване в луксозни хотели, всички видове морски спортове, както и някои от най-добрите игрища за голф в Азия.
Хуа Хин се намира на 2.5 часа път с кола южно от Банкок. Той е най-древният тайландски курорт. Някога е бил любимо място за отдих на крал Рама VІІ. Преди около 60 години кралят построил тук дворец "далеч от грижи и тревоги". Днес комплексът е сравнително незасегнат от масовия туризъм.
Тайланд се намира на приблизително еднакви разстояния от Индия и Китай. По тези географски ширини преобладава тропическият климат с открояващи се три сезона: горещ (март-май), дъждовен (юни-октомври) и хладен (ноември-февруари). Средните температури са около 27? С.
Ежедневието на местните хора е силно повлияно от религията. Националната религия, изповядвана от над 90% от населението на Тайланд, е теравада будизъм. Останалата част населението са последователи на исляма и християнството.
В страната е разрешено свободното внасяне на 1 литър алкохол, 200 цигари, един фотоапарат, една видео- или кинокамера, лични бижута и други. Строго забранено е пренасянето на наркотици, порнографски материали и оръжие. Позволява се свободното ползване на валута и пътнически чекове, но само ако сумата не надвишава $10 000. В противен случай парите трябва да се заявят на влизане в Тайланд, като техният брой не може да бъде по-голям при излизане.
България е в списъка на държавите, чиито граждани могат да кандидатстват за туристическа виза до Тайланд. Целта на посещението им обаче трябва да бъде туризъм, а допустимият период за престой е не повече от 90 дни. Визата се издават от Почетното консулство на Кралство Тайланд в София.
В цялата страна могат да се ползват банкови услуги от понеделник до петък между 10.00 и 15.30 часа с изключение на дните, обявени за национални празници.
Бюрата за обмяна на валута работят от 7.00 до 21.00 часа седем дни в седмицата, включително и по празниците.
Националната парична единица на Тайланд се нарича бат. Тя се състои от 100 сатанга. Един щатски долар се разменя за около 38 бата.
Хотелските таксита работят с фиксирани цени, като ползват броячи. Таксата за първите 2 километра е 35 бата и се увеличава с 1 бат на всеки 50 метра. Обикновено за 5 километра пробег ще ви вземат около 60 бата.
Пътниците, напускащи Тайланд от летище "Дон Муанг" в Банкок, трябва да заплатят такса от 500 бата. Таксата за вътрешните полети е 30 бата на човек, с изключение на линията "Самуи", където на летище Самуи ще дадете 400 бата на човек.
Подобно на повечето страни в света и в Тайланд е прието да се дават бакшиши на персонала, който обслужва гостите на хотела или ресторанта. Обикновено около 10% от сметката се оставят на сервитьорите в заведенията за хранене. В хотелите на пиколата, които пренасят багажа на туристите, се дават пари преди всичко по преценка на клиента, но и съобразно тежестта на куфарите.
Тайланд -- Политическа система, право и управление --
Тайланд е конституционна монархия. Съгласно конституцията държавен глава е кралят, а висш законодателен орган е Националното събрание, което се състои от Сенат (200 места) и Камара на представителите (500 места). Парламентът избира министър-председателя, който ръководи изпълнителната власт.
На 19 септември 2006 г. в Тайланд е извършен безкръвен военен преврат, вследствие на който е свален от власт бившият министър-председател милиардерът Таксин Шинаватра по обвинения в корупция и злоупотреба с властта и е обявено военно положение. Назначено е временно правителство (октомври 2006 г.), ръководено от ген. от запаса Сураюд Чуланонт - бивш главнокомандващ армията и съветник на краля. Обявен е план за възстановяване на демокрацията в страната - разработване на проект за нова конституция; провеждане на референдум за приемане на конституцията и провеждане на общи парламентарни избори до края на 2007 г. На 19 август 2007 г. е проведен Референдум за проекта за нова конституция, който е приет с 56.07% от гласовете. Парламентарните избори са насрочени за 23 декември 2007 г.
След разпускането с решение на Конституционния съд от 30 май 2007 г. на партията на бившия премиер Таксин Шинаватра - Тай Рак Тай, както и на нейните сателитни партии - Прогресивната демократична партия и Партията за по-добър живот, първа политическа сила в страната е най-старата партия - Демократическата партия.
В граничещите с Малайзия южни провинции на Тайланд с преобладаващо мюсюлманско население - Патани, Яла, Наративат и Сонгхала – действат сепаратистки групировки, които извършват бомбени атентати, палежи и нападения срещу мирни обекти и граждани с цел получаване под някаква форма на независимост на района, който е бивш малайски султанат.