Лаос -- География --
Официално име: Лаоска народнодемократична република
Столица: Виентян
Езици: лаоски (официален), френски, тайски, китайски, виетнамски, английски и 70 други
Официална валута: кип
Религии: будизъм, местни традиционни вярвания и култове, хритсиянство, мюсюлмани, други
Население: 6,521,998
Територия: 236,800 кв м
Релеф: гъсти гори покриват пейзажа, който се състои предимно от разчленени планини
Териториално деление: 16 провинции
Лаос -- История --
Лаос чертае историята си от кралството на Лан Ханг, основано XIV век от Фа Нгум, който произхожда от поколението на царете Лао. Лан Ханг просперира до XVII век когато кралството бива разделено на три княжества, които в края на краищата попадат под Сиамската сюзеренна власт. През XIX век лаоските територии стават френски протекторат. Въпреки че кралство Луанг Прабанг продължава да съществува като автономен протекторат, всички останали територии, включително Чампасак, минават под прякото управление на френски върховен резидент, чието седалище става Виентян. След последвалата кратка японка окупация през Втората Световна война, страната декларира своята независимост през 1945г., но Франция я реокупира. Едва през 1950г. на Лаос е призната за самоуправляваща се единица в рамките на Френската общност. Освен това Франция запазва фактически контрол до 1954г. когато Лаос извоюва своята пълна независимост като конституционна монархия. Лаос бива въвлечена във Виетнамската война и източните й части биват окупирани от виатнамската армия, която използва лаоските територии като път за доставки в своята борба срещу юга. В отговор на тези действия, САЩ инициират бомбардировки среюу окупираните територии. Следва гражданска война между комунистите подкрепяни от СССР и виетнамската армия срещу монархичното правителство. През 1975г. комунистът Патет Лао завзема контрол над страната и я преименува на „Лаоска народнодемократична република”. Подписват се споразумения с Виетнам, които дават право на виетнамски съветници да участват в ръководството на страната. През 1970те Виетнам заповядва на Лаос да прекрати взаимоотношенията си с Народна република Китай, което откъсва страната от търговия с всички други страни освен самата Виетнам. През 2005г. САЩ установява нормални търговски отношения с Лаос, водейски до продължителен период от наказателни такси върху вноса.
Лаос -- Икономика --
Обща информация: Правителството на Лаос – една от малкото останали комунистически държави – започва да децентрализира своя контрол и да насърчава частната предприемчивост през 1986г. Резултатите, започвайки от много ниска база, са поразителни: среден растеж от 6% за периода 1988-2004г. като изключим периода на нисък спад, предизвикан от Азиятската финансова криза започнала през 1997г. Големите градски центрове отбелязват значителен икономически растеж през последните години.
Труд: 80% от населението за заети в замеделския сектор, 20% в сферата на услугите. Нивото на безработицата е 2.4%. Дела на населението под прага на бедността е 30.7%
Производство: Лаос исторически бе замесена в производството на наркотици, особено Опиум. През 1959г. Лаос произвежда около 150 тона. През 1971г. продукцията се увеличава до почти 300 тона. В периода на Виетнамската война, по-голямата част от опиума, произведен в Лаос е консумиран от войниците в САЩ.
Земеделие: Земеделието, на ниво задоволяване на текущите нужди, все още представлява половината от брутния вътрешен продукт и 80% от заетостта. Лаос притежава най-нисък процент обработваема земя. Едва 4.01% от земите й са обравоваеми и едва 0.34% от страната е трайно насадена с посеви. Доминтна земеделска култура е оризът. 80% от обработваемата земя е засадена с ориз.
Добив: дървен материал, хидроенергия, гипс, калай, злато
Транспорт: В голяма част от територията на страната липсва адекватна инфраструктура. В Лаос няма железопътен транспорт, освен линията свързваща Виентян с Тайланд през „Лао-Тайпандския приятелски мост”, който още е в процес на изграждане. През последните години се забелязва подобряване на пътищата, свързващи големите индустриални центрове. Селата, намиращи се далеч от тези пътни артерии са достижими само по непавирани пътища, които не са достъпни целогодишно. Основен начин за придвижване са си останали речните артерии. Лаос притежава 52 летища, 9 от които с павирани писти, другите 43 без.
Чуждестранна търговия: Икономиката на Лаос е силно зависима от инвестициите и търговията със своите съседи Тайланд, Виетнам и най-вече Китай.
Лаос -- Култура --
Терадивада будизма оказва доминантно влияние в Лао културата. Той се отразява върху цялата страна, започвайки от езика, минавайки през архитектурата и стигайки до изкуството, литературата и т.н.т. Въпреки това голяма част от елементите на Лао културата предшестват будизма. Например, в лаоската музика доминират националния музикален инстумент, наречен кхаен, който представлява бамбукова гайда с праисторически произход. В Лаос оризът е храна от първостепенно значение, която притежава културно и религиозно значение. Съществуват множество традиции и ритуали свързани с производството на ориз в различните околности и измежду различните етнически групи. Например, фермерите от Кхамму и тези от Луанг Прабанг садят малки количества ориз близо до колибата си в памет на своите загинали родители, или в края на оризовото поле, с което индикират, че техните родители са все още измежду живите.
Литература:
Лаос продължава дългата и отличителна традиция на будистката литература, но през последните години се наблюдава феномен на появата на модерна светска проза. Основаното през 1979г. месечно издрание на списание Ваннасин предоставя поле за изява на усъвършенстващите се литературни Лао произведения. Списанието има за цел още да забавлява и образова читателите посредством поезия и кратки разкази, съсредоточени върху лаоската култура. Отразява още ежедневието на жителите на лаос както и ги информира за социални проблеми. През 1999г. офиса на списание Ваннасин започва да издава и ежеседмичника Синксай, а през 2004 основава и годишно национално литературно състезание.
Изкувства:
Лаос е световно известна с превъзходството си в традиционните занаяти, в частност тъкането на текстил. Рисуването с маслени бои и акварел също са преподавани в Националния Фкултет по Приложни Изкуства и клоновете му, но засега не се е обособил отделен Лао стил на съвременно изкуство.
Фестивали:
Фестивалите в Лаос са тясно твързани със земеделските сезони или религиозните празници. Думата, означаваща фестивал в Лаос е „boun”, което от своя страна значи да правиш добри неща по време на фестивалите и по този начин да станеш достоен за следващия си живот.
Театър и филми:
Голямата част Лао наеселение заедно с ентическите малцинства в страната пазят богато наследство от традиционни пиеси, които включват много жанрове от античността. През последните векове това наследство бе допълнено от появата на ограничен брой съвременни жанрове, влючително драма. От 1960те години насам в Лаос се продуцират както документални така и игрални филми. Ако настоящите финансови трудности бъдат преодолени киното в Лао би имало значителен потенциал за развитие.
Библиотеки и музеи:
Лианг Прабанг е един от градовете, обявени за световно културно наследство, който е дом на множество древни храмове. Най-забележителният от тях е Ват Ксиенг Тонг - импозантен храм със златна облицовка. Съществуват около 30 други не по-малко забележителни будистки храма в страната. Значително пренебрегван в периодите на войни и икономически несгоди, библиотекарския сектор понастоящем се нуждае от международна подкрепа за да развие своите програми и услуги.
Лаос -- Политическа система, право и управление --
Лаос е народна демократична република.
Обща информация:
Президент: Чумали Саясон (от 8 юни 2006)
Министър председател: Бунанг Волачит (от 8 юни 2006)
През 1974 г. е образувано Временно правителство на националното единство, а на 2 декември 1975 г. е провъзгласена Лаоската народно-демократична република.
Властите:
A) Изпълнителна власт
Изпълнителната власт се поделя между: 1) Държавен глава – президент, който е глава на държавата и главнокомандващ въоръжените сили. Той или тя се избира от парламента за максимум от 2 мандата по 5 години. 2) Глава на правителството – министър председател. Президентът назначава премиера, но е задължен да избере от кандидатите, предложени от партията с най-голям брой места в парламента. 3) Министерски съвет – министри назначени от президента и удобрени от Народното събрание. 4) Избори – президентът и вице-президентът се избират от Народното събрание за срок от 5 години.
Б) Законодателна власт:
Националното събрание (НС) е законодателният орган, който осъществява надзор върху изпълнителната и съдебната власти. Депутатите се избират за срок от 5 години. НС избира Постоянен комитет, оглавяван от председател и зам.председател на НС. Сесиите на НС се свикват два пъти годишно.
C) Съдебна власт:
Съдебната система се представлява от Народен върховен съд, окръжни, областни, общински и военни съдилища.
Политически партии: Единствена и управляваща политическа партия е Лаоската народно-революционна партия (ЛНРП), създадена на 22.03.1955 г. (Произлиза от Индокитайската комунистическа партия). Политбюро се състои от 9 члена, а ЦК – от 54. Председател – Камтай Сипандон. Всички други партии са забранени.
Местна власт: Държавата се дели на 16 провинции и една столица.
Отбрана: Военната служба е задължителна за мъже и жени след 15 годишна възраст и трае минимум 18 месеца. Служейки на една от най-неразвитите страни армията на лаос е малка, зле запасена и неефективно оборудвана. Лаоската армия поддържа тясна зръзка с тази на съседен Виетнам.
Международни организации: Участва в следните международни организации: ADB, APT, ARF, ASEAN, CP, EAS, FAO, G-77, IBRD, ICAO, ICRM, IDA, IFAD, IFC, IFRCS, ILO, IMF, Interpol, IOC, IPU, ISO (subscriber), ITU, MIGA, NAM, OIF, OPCW, PCA, UN, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UNWTO, UPU, WCO, WFTU, WHO, WIPO, WMO, WTO