Судан -- География --
Официално име: Република Судан
Столица:Хартум
Езици: арабски(официален), английски,
Официална валута: арабски динар
Религии: мюсюлмани(сунити),християни и вярващи в местни традиции
Население: 41 236 378 души
Територия: 2 376 000 кв км
Релеф: Судан е разположен в басейна на река Нил. Северните части на страната са пустинни, а на юг се намират планини. Най-високата точка там е връх Кинети – 3 187 метра. Обширно плато заема североизточните земи, то е част от Африканската платформа.
Судан -- История --
През 3500 пр.н.е. територията на Судан е под името Куш. През 1000 г. пр.н.е. територията вече се нарича Нубия.
През 642 г. нахлуват арабите и разпространяват исляма. През 14 век се образува Дарфурско султанство. През 1822 г. попада под египетска власт. От 1898 г. Англия и Египет управляват съвместно страната.
На 1 януари 1956 г. Судан е провъзгласена за независима държава.
Ранна история на Судан:
Археологическите разкопки, че Судан е била населена преди 60.000, са потвърдени официално. Културата им обаче приема цивилизован вид около 8000г. пр. Хр., древните суданци са живеели в села с колибки , укрепени с тухли и кал. Прехранвали се чрез лов и риболов, още чрез земеделие и животновъдство. Териториите на Судан са били известни на египтяните, затова културите и религиите им имат голямо сходство. Египтяните са наричали тези територии „Куш“. През 8-ми век пр. Хр. Куш попада под монархичното управление на най-влиятелния град - Напата, която разширила влиянието в Египет. Около 750г. пр. Хр. кралят на кушите завладява Горен Египет и властва над нея до 740г. пр. Хр. След това обаче попадат под владение на Египет. Фараонските традиции остават между линиите на Мерое, който създава нещо като организация, която записва постиженията на техните господства и издигнатите пирамиди трябва да са предназначени като гробници за тези владетели. През 2-ри век пр. Хр. Нобати завладява горен Нил и я присъединява към територията на Судан..
.
Судан -- Икономика --
Основните ресурси на Судан са селскостопански, но петрол производството и износът приемат по-голямо значение от октомври 2000 година. Въпреки че страната се опитва да разнообрази своя брой култури, памук и венците арабски остават неговите основни селскостопански износ. Сорго на зърна (Дура) е основна хранителна култура, и пшеница се отглеждат за домашна консумация. Сусам семена и фъстъците се отглеждат за домашна консумация и все повече за износ. Животновъдството има голям потенциал и много животни, особено камили и овце, са изнесени в Египет, Саудитска Арабия и други арабски страни. Въпреки това, Судан остава нетен вносител на храна. Проблеми на напояването и транспортиране остават най-големите пречки за постигане на по-динамична селскостопанска икономика. Нд Средна заплата през 2007 г. навъртам наоколо $ 6/7 на ден.
Судан е buffeted от гражданска война, политическата нестабилност, неблагоприятните метеорологични условия, слаба света стоковите цени, спад на преводи от чужбина, и counterproductive икономически политики. Частният сектор основните сфери на дейност са селско стопанство и търговия, като повечето частни индустриални инвестиции predating 1980 година.В селското стопанство работят 80% от работната сила. Промишленост главни процеси селскостопански материали. Бавнодействащ икономически резултат през последните десет години, до голяма степен дължи на намалението на годишните валежи, има доход на глава от населението съхраняват при ниски нива. Голям огромен външен дълг и забава продължиха да предизвикват затруднения. През 1990 г. МВФ взе необичайна стъпка за обявяване на Судан noncooperative поради своета заплащане на насрочените задължения към Фонда. След Судан backtracked за обещаните реформи в 1992-93 г., МВФ заплашваше Судан да експулсира от Фонда. За да се избегнат експулсиране, Хартум се споразумяха да направят символичен плащания по своя забава на Фонда, либерализиране на валутните курсове, както и намаляване на субсидиите, мерките, които тя е частично изпълнение. Правителството да продължи преследването на гражданската война и нейните нарастващата международна изолация продължава да потиска растежа в nonagricultural сектори на икономиката през 1999 година. Правителството е работил с чуждестранни партньори за развитие на петролния сектор, както и за производство на страната е малко над половин милион барела на ден (2007, от Судан трибуна уебсайт).
Текущият БВП на глава от населението в Судан е нараснал 46% през шейсетте достига своя връх растеж от 170% през седемдесетте. Но това се оказа неустойчив растеж и следователно намалена до 34% в осемдесетте години. Накрая, свит от 26% в деветдесетте години.
До началото на 1970 г.на селскостопанската продукция на Судан е предимно посветена на вътрешната консумация. През 1972 правителството на Судан стана по-про-западните, и планове за износ на храни и парични култури. Въпреки това, цените на стоките спадат, през 1970 г. причиняваj икономически проблеми за Судан. В същото време, разходите за обслужване на дълга, от парите, изразходвани mechanizing селското стопанство, Роуз. През 1978 г. Международният валутен фонд (МВФ) за сключването на структурно приспособяване програма с правителството. Това допълнително насърчава износа на механизирано земеделие.Това доведе до големи икономически проблеми за пастирите на Судан.
Судан ще изискват извънредни нива на програма за подпомагане и облекчаване на дълговете за управление на външния дълг, който надвишава САЩ 17 милиарда щатски долара към 2004/2005 г., повече отколкото в страната целия БВП на година, и един от най-големите чуждестранни дългове. През късната 1970 г. и 1980 г., МВФ, Световната банка, както и главните донори работят в тясно сътрудничество за насърчаване на реформите да се противопоставят на ефекта на неефективни икономически политики и практики. До 1984 г., комбинация от фактори, включително и суша, инфлацията, и объркан прилагането на ислямския закон, намален донор и капитали Разходи полетите е довело до сериозни валутни кризи и повишаване на недостиг на внесените суровини и стоки. По-значително, от 1989 г. революция, от много донори в Европа, САЩ и Канада да отмени официалната помощ за развитие, но не и хуманитарна помощ.
Въпреки това, както Судан се превърна в най-големия длъжник към Световната банка и Международния валутен фонд от 1993 г., нейните отношения с международните финансови институции soured в средата на 1990-те години и все още не са напълно рехабилитирани. Правителството падна от спазване на режим на програмата на МВФ и натрупани значителни arrearages за изкупуване на задълженията. A 4-годишен план за икономическа реформа беше обявен през 1988 г., но не бе продължена. Икономическият план за реформи беше обявен през 1989 г. и започна осъществяването на 3-годишна програма за икономическо преструктуриране, насочени към намаляване на дефицита в публичния сектор, крайни субсидии, приватизация държавни предприятия и за насърчаване на нови чуждестранни и местни инвестиции. През 1993 г. МВФ спряно Судан права на глас и Световната банка спира правото на Судан да направи изтеглянето по-ефективно и напълно да отпускат заеми и кредити. Lome фондове на ЕС и земеделски кредити, на обща стойност над един милиард евро, също бяха прекъснати.
В резултат на приходите от износ на петрол около 500 милиона щатски долара през 2000-01, Судан на излишъка по текущата сметка влезе за първи път след независимостта. През 1993 г., валутен контрол, бяха наложени, като незаконно да се притежава чуждестранна валута без одобрение. През 1999 г., либерализиране на валутните пазари това ограничение донякъде ограничени. Износ, различни от нефт, са до голяма степен застой. Малкият индустриален сектор остава в затишие, разходите за войната продължава да замества други социални инвестиции и Судан на неадекватна инфраструктура и намаляването потиска икономическия растеж.
От януари 2007 г., нова валута е била въведена в успоредна на судански динар (SDG), новият судански паунд (SDG) при обменен курс на лирата за един нов сто динара (или хиляда стари паунда). Започва от юли 2007 г., судански паунд е единствената валута, с суданските законно платежно средство.
Страната на транспортни съоръжения, се състои от един-4800 км (2748-ми.) С една песен железопътен със захранваща линия, допълнени с ограничени речни параходи, суданските дихателни пътища, и около 1900 км. (1200 мили.) От павиран и чакъл Пътна предимно по-големи Хартум, Порт Судан, и на север. Някои от север-юг пътища служи маслото Сфера на Централна / Южна Судан. На 1600 км (944 мили) по-голямата Нил петролопровод е от Heglig и единството нефтени находища чрез Nuba Планини и Хартум до терминала за износ на петрол в Порт Судан на Червено море.
В началото на 1990-те години, земеделието и животновъдството повишаване бяха основните източници на препитание в Судан за около 61% от трудоспособното население.] Приблизително една трета от общата площ на Судан, като най-голямата страна на Африканския континент е подходящ за селскостопанско развитие и тежки валежи в южната и двете разрешителни за селското стопанство и herding от номадски племена.
Селскостопанските продукти общо представляват около 95% от износа на страната. През 1998 г. е около 16,9 милиона хектара (41,8 милиона акра) на обработваемите земи и около 1,9 милиона хектара (4,7 милиона акра), отделена за напояване, най-вече в северната част на страната по бреговете на Нил и други реки. касови култури (от 1999), отглеждани при напояване в тези области включват памук и cottonseed, които са от първостепенно значение за икономиката с 172000 тона и 131000 тона годишно произвеждат съответно,сусам (220000 т), Захарна тръстика (5950000 тона), фъстъци (980000 т), дати (176000 т), цитрусови плодове, yams (136000 т), домати (240000 т), манго, кафе и тютюн . Основните култури за препитание,които се произвеждат в Судан, са сорго (3045000 тона), просо (1499000 тона), пшеница (168000 т), фасул, варива, царевица (65000), и ечемик.Памук е главницата на експортните култури и неразделна част от икономиката на страната, Судан е третият по големина производител на сусам в света след Индия и Китай.
Ограниченото индустриално развитие на Судан се състои от преработката на селското стопанство и леката промишленост, разположени в Северен Хартум. През последните години, GIAD промишлен комплекс представи събрание на малки Спорт и камиони, а някои тежки военни съоръжения, като брониран персонал превозвачи и предложената "Bashir" основна битка резервоар. Въпреки, че Судан е предполагаем да има големи минерални ресурси, проучването е доста ограничено, а реалният потенциал на страната не е известен. Малки количества от азбест, хром, и слюда са експлоатирани в търговската мрежа.
Обширно петролно проучване за първи път е започнало в Судан в средата на 1970 г.. Значително са направени в Горнотракийската Нил региона и търговски количества петрол започна да се изнася през октомври 2000 г., намаляването на Судан на устието на чуждестранна валута за внос на петролни продукти. Днес, петрол е важен за износ индустрия в Судан. Прогнозите сочат, че сметките за нефт между 70% и 90% от общия износ на Судан . Основните вносители на судански петрол са Япония, Китай, Южна Корея, Индонезия и Индия.
По-голямата част на Судан на петролни запаси са разположени в Muglad и Melut разрив басейни в южната част на страната. нефтени находища в южната, като тези в Heglig и в състояние на единство, са свързани с рафинериите в страната чрез тръбопроводи . Двете най-големи петролопровода са Велика Нил петролопровод, който пътува 1600 км от единството нефтено находище до Порт Судан на Червено море през Хартум, и PetroDar тръбопровод, който се простира на 1380 километра от Palogue нефтени находища в басейна на Melut Порт Судан.
Суровият петрол от Muglad Басейнова е известен като "Нил Blend" и е изискана в Хартум суров петрол рафинерията. През 2006 г. Китай Национален петролните Corporation преустроени в Хартум рафинерията, удвояване капацитета си до 100000 барела на ден (16000 m? / D). Масло от Melud Басейнова е известна като "Дар Blend" и е изискана в Порт Судан рафинерията, която има капацитет от 21700 барела на ден (3450 m? / D). През 2005 г. правителството на Судан, договорени Петронас за изграждане на нова рафинерия в Порт Судан.
Судан на суровия петрол се прогнозира изхода към връх през 2008 г., въпреки че сегашните нива на приходи, може да бъде трайно за десетилетие или повече.
На 3 ноември 1997 г., правителството на САЩ налагат търговско ембарго срещу Судан и обща замразяване на активи срещу правителството на Судан при Изпълнителна Поръчка 13067. Американският повярва на правителството на Судан дадоха подкрепа на международния тероризъм, дестабилизирахаре съседните правителства, и да допускат нарушения на правата на човека. вследствие на ембаргото е, че американските корпорации не може да инвестира в Судан петролната индустрия, така че компании от Китай, Малайзия и Индия са големи инвеститори.
Судан се стреми да разшири своята инсталиран капацитет на електроенергия от около 300000 megawatts от които 180 MW е водноелектрически и останалите топлоелектрически. Европейските инвеститори, като се има предвид продължаващото САЩ икономическите, търговските и финансовите санкции са най-вероятните доставчици на технологии за тази цел. Повече от 70% на Судан на водна енергия идва от Roseires язовир на синята Нил мрежа. Различни проекти са предложени за разширяване на водна енергия, топлинна енергия, и други източници на енергия, но досега правителството е имало трудности евентуалното достатъчно финансиране. Новият язовир, който е установен в Merowe е планирано да започне през 2008 г. и ще добавите 1250 MW електроенергия.
Исторически, САЩ, Холандия, Италия, Германия, Саудитска Арабия, Кувейт и други Организация страните износителки на петрол (OPEC), Национален традиционно са доставени по-голямата част от суданската икономическа помощ.Ролята на Судан като икономическа връзка между арабските и африканските страни е отразена от присъствие в Хартум на Арабска банка за развитието на Африка. Световната банка е била най-големият източник на развитите заеми.
Судан -- Култура --
През 1999 г. Судан е една от най-етническо и езиково разнообразните страни в света. Той е голяма страна, която има много проблеми, 600 етнически групи говорят над 400 езика и диалекта. През 1980-те и 1990-те години някои от малките етнически и езикови групи, изчезна. Мигрантите често забравят родния си език, когато те се местят в област, доминирана от друг език. Някои езикови групи са били абсорбирани от настаняване, други от конфликта. Арабският е универсален език, въпреки използването на английски, като много от елита. Много от суданците са многоезични.
Според Световната Factbook, основните религии на Судан са ислямът (около 70%), християнство (около 5%) и традиционните религии (около 25%). Sunni мюсюлманите преобладават на север, докато на юг са по-голямата част от последователите на християнството и традиционните религии коренното (animists).В началото на 1990-те години, като най-голямата отделна категория сред мюсюлманските народи на Судан се състои от тези изказвания някаква форма на Арабски. Изключени са малко на брой говорители от арабски произход в Египет и професионален коптски християнство. През 1983 г. хората, идентифицирани като араби, конституирани почти 40% от общото население на Судан и почти 55% от населението на северните провинции. В някои от тези провинции (Ал Khartum, Аш Shamali, Ал Awsat), те са поразително доминиращи. В други (Kurdufan, Дарфур), те са по-малко, но съставено мнозинство. До 1990 Аш Sharqi държавата е вероятно в голяма степен арабски. Трябва да се подчертае обаче, че придобиването на арабски като втори език не е задължително да доведе до предположението на арабската идентичност. В началото на 1990-те години на Nubians са втората най-значима група мюсюлмани в Судан, тяхната родина е на река Нил ,долина в далечни Северно- южен Судан и Египет. Други, много по-малки групи, говорят свързано език и претендират за връзката с реката Nubians са дадени местни имена, като например Birqid и Meidab в Дарфур държава. Почти всички реки Nubians говори арабски като втори език.
Християнството е най-преобладаващо сред народите на Ал Istiwai държава - на Madi, Moru, Azande и Бари. В най-голямата църква в Судан бяха католици и Anglican. Южната общност може да включва християни, но ритуали и световен оглед на района като цяло не бяха тези на традиционното западно християнство. Малки групи, които формират около мисията станции ,бяха изчезнали с прекратяването на мисията през 1964 г.. Местни християнски църкви в Судан, с външна подкрепа, продължават мисията си.
Всяка религия е уникална с конкретна етническа група или част от група, въпреки че на няколко групи, може да сподели елементи на вярата и ритуал, защото общата рода или взаимно влияние. Групата служи на обществото, както и индивидуално обикновено принадлежи към тази вяра по силата на членството в групата. Вярвайки и действайки в религиозен режим е част от ежедневния живот и е свързано с обществения, политически, и икономически дейности и връзките на групата.Вярванията и практиките на местните религии в Судан не са систематизирани по това, че хората по принцип не се опитват да поставят заедно в последователен начин доктрини, които държат и ритуали, те практикуват.
Судан е богата и уникална музикална култура, което е било през хроничната нестабилност и репресии по време на модерната история на Судан. След налагането на строги Шариата закон през 1989 г., много от страните най-изтъкнатите поети, като Mahjoub Шариф, бяха затворени, докато други, като Мохамед Ел Амин (върнати Судан в средата на 1990-те години) и Мохамед Wardi (върнати Судан 2003) , Побягнаха към Кайро. Традиционната музика, понесена също, с традиционни Зари церемонии са прекъснати и барабани иззети . В същото време обаче европейските военни са допринесли за развитието на суданската музика чрез въвеждане на нови инструменти и стилове; военни ленти, особено Шотландски bagpipes, са били известни, и традиционна музика до военния март музика. През март март Shulkawi № 1, е пример, насочи към звуците на Shilluk.
В Nuba, на предните линии между северната и южната част на Судан, са задържани енергично фолклорни традиции. Музикален фестивал Kambala все още е основна част от Nuba култура. В Судан народна освободителна армия (SPLA) включва групата на така наречените Черно звезди, единица на тема "Културни застъпничество и представяне". Членовете включва китарист и певец Исмаил Koinyi, както и Jelle, Jamus и ТАХИР Jezar .
Няколко Судан роден баскетбол играчи са играли в американски Туризъм Национална Асоциация. Те включват Deng Gai, Luol Deng, и Manute Bol. В Хартум състояние лига се счита за най-старата лига по футбол в цяла Африка, тъй като започна в края 1920s. В Судан футболна асоциация започна през 1954. В Судан Национален отбор по футбол, nicknamed Sokoor Ал-Jediane е националния отбор на Судан и е контролирано от Судан Футбол Сдружението. Той е един от само няколко страни, за да играят, тъй като встъпително Купа на африканските нации през 1957. Тод Матюс-Jouda включен националности от Американския да Судан през септември 2003 г. и се състезаваха на олимпийски игри 2004.
Суданското облекло варира в различните части от Судан и повечето от суданските рокли като всички в Европа: ризи, поли, джинси и др традиционната рокля е jalabia, която е нерешен монтаж рокля, придружена с голям шал, носен от мъже и thobe , която е дълга риза, носена от жени.
Публичната и частната образователна система, наследени от правителството след независимостта, са били предназначени повече за предоставяне на държавни служители и специалисти, за да служат на колониалното управление, отколкото за обучение на Судан. Освен това разпределението на съоръжения, персонал и записване е диагонален в полза на нуждите на администрацията и Западния учебен план. Училища с тенденция да бъдат групирани в близост до Хартум и в по-малка степен в другите градски райони, макар че населението е предимно селско. Тази концентрация е установена на всички равнища, но е най-маркирана за тези ситуации, след четири години основните училища, където инструкцията е Народната. Мексико страда от недостиг на учители и сгради, но образованието на юг бе дори още по-неадекватно. По време на Холокоста, образование в южната беше останал до голяма степен с мисията училища, където нивото на обучение се оказа толкова лошо, че още в средата на 1930г. правителството наложи провинциалните образователни надзорници на мисионери в замяна на държавни субсидии, които те тежко необходимо. Първата световна война и изтласкване на всички чуждестранни мисионери през февруари 1964-нататъшно образование намалява възможностите за южния судански. Традиционно pigmes образование е от най-елементарен вид, често се осигурява от khalwa или религиозни училища, в които Корана проучвания са били научени. Тези основни училища не подготвят момичетата за светско обучение за включване, от който са били почти изключено. Натоварен чрез пионерски работата на Shaykh Babikr Badri, правителството трябваше предвиди пет часа елементарни училища за момичета до 2008 г.. Разширение е бавно, все пак, като се има предвид пристрастия за момчета и судански консерватизъм на обществото, като образование остава ограничено до елементарното ниво до 1940. Той е бил само през 1940 г., че първият междинните училище за момичета, Омдурман момичета Средно училище, отвори. До 1955 г., десет часа средно училище за момичета бяха в съществуване. През 1956 г., в Омдурман Средно училище за момичета, като около 1000000 студенти, бе единственото момиче средното училище, управлявано от правителството. До 1960, 245 начални училища за момичета са били установени, но само 25 младши средни или общите училища и 2 главни средните училища. Не са установени професионални училища за момичета, само ще натоварят подготовка колеж, но с единадесет студенти, медицински сестри, не се счита от мнозина судански като уважавано призвание за жените. През 1960 и 1970 г. момичета, образование, направени значителни печалби по образователнителните реформи, предвидени 1086 начални училища, междинни 268 училища и 52 професионални училища за момичета до 2008 г.Въпреки че от началото на 1990-те години се е увеличил броят на север, но не в боен ход на юг, съотношението беше останало приблизително еднакво. Революционно правителство на генерал Bashir съобщи суданските реформи в образованието през септември 1990 година. В консултации с лидерите на Обама Братството и ислямските преподаватели и администратори, които бяха най-силните поддръжници на неговия режим, Bashir провъзгласена нова философия на образованието. Той разпределя 400 млн. евро за академична година 1990-91 да се направят тези реформи и обеща да удвои сумата, ако сегашната образователна система може да бъде променена, за да отговори на нуждите на суданците.
Судан -- Политическа система, право и управление --
Парламентарната република е форма на държавно управление, при която начело на държавата е избрано длъжностно лице, назначено с определен мандат. Водеща роля има парламентът.
Принципи: Политиката на Судан се извършва в рамките на авторитарнaтa република, в която всяка ефективна политическа власт е в ръцете на президента Омар Хасан ал-Bashir. Bashir и неговата партия са контролирани от правителството, тъй като той ръководи военния преврат на 30 юни 1989 година.
От 1983 до 1997 г., страната е разделена на пет региона на север и три на юг, всеки начело с военен губернатор. След 6-ти април 1985 военен преврат, регионалните събрания са били прекратени. В RCC бе премахнато през 1993 г., и управляващият Национален ислямски фронт промени името си на Национален конгрес партия. След 1997 г., със структурата на областната администрация бе заменена от създаването на двадесет и шест държави. Представителите на изпълнителната власт, кабинети, и на ниво висши държавни служители се назначават от президента, и на техните ограничени бюджети се определят от и раздадат от Хартум. Държавите, в резултат на това, остават икономически зависими от централното правителство. Хартум държава, включваща столицата и отдалечените квартали, се ръководи от управител.
През декември 1999 г., енергията climaxed борба между председателя Ал-Bashir и после-говорител на парламента Хасан ал-Turabi, който е основател и NIF ислямски ideologue. Ал-Turabi Откраднаха си постове в управляващата партия и правителството, парламентът се разпуска, конституцията е прекъснато, а състоянието на националните спешни беше обявено от президента указ. Парламента е възобновено през февруари 2001 година след декември 2000 година президентски и парламентарни избори, но националните спешни закони остават в сила. Ал-Turabi бе арестуван през февруари 2001 г., и натоварен да бъде заплаха за националната сигурност и конституционния ред за подписване на Меморандум за разбирателство с Судан народна освободителна армия (SPLA). Оттогава си прям стил има го в затвора или под домашен арест, неговият най-новите спирам началото през март 2004 г. и приключва през месец юни 2005 година. През това време той е под домашен арест за ролята си в опит за преврат не успя през септември 2003 г., An твърдение той е отказан. Според някои доклади, президентът не е имал друг избор, освен да освободи него, като се има предвид, че коалиция на Националния демократичен съюз (NDA) членовете щаб в Кайро и Еритрея, който се състои от политическата parites известен като SPLM / A, Umma партия, Mirghani Страна, и Turabi на собствени национални Народен конгрес, са призив за освобождаването му в момент, когато правителството се готвеха да поеме в съответствие с Naivasha споразумение и Machakos споразумение. В Naivasha споразумение, подписано през януари 2005 г. между правителството на Судан и SPLA даде автономия на южен Судан и доведоха до създаването на правителството на Южен Судан.
Executive branch:
Ал-Bashir на правителството е доминиран от членове на Националната Судан ислямската Front (NIF), A фундаменталистки политическа организация оформя от мюсюлманските Братство през 1986 г., а в 1998 г., NIF създаден Национален конгрес по своята правна отпред; Националния конгрес / NIF доминира Хартум-голямата част от цялостната вътрешните и външните политики; президент Ал-Bashir име на нов кабинет на 20 април 1996 година, която включва членовете на Националния ислямски фронт, обслужващи и пенсионираните военни офицери и цивилни technocrats; на 8-ми март 1998 година, той reshuffled на Кабинета и донесоха в няколко бивши членове на опозицията и бунтар като министри, той reshuffled неговия кабинет отново на 24-ти януари 2000 година, но обяви, няколко промени. Правителство на националното единство положи клетва на 22 септември, с 16 депутати от Националния конгрес, девет от SPLM и два от Северна опозицията Национален Демократически алианс, които са напуснали Свободни места в знак на протест за това колко стълбовете са били разпределени. Дарфур бунтовниците не са били представени. Ал-Bashir, тъй като председателят на революционния командване на Съвета за национално спасение (RCC), пое сила на 30 юни 1989 година и служи едновременно като шеф на държавата, председателят на RCC, министър-председател и министър на отбраната до 16-ти октомври 1993 година, когато Той е назначен за президент от RCC; на нейното разпускане на 16 октомври 1993 г., RCC на изпълнителната и законодателната власт са предоставени на президента и преходни Народно събрание (TNA), Судан, назначени на законодателния орган, който има, тъй като бе заменен от Народното събрание избран през март 1996 г.; на 12-ти декември 1999 Bashir разпусне Народното събрание по време на вътрешната енергия борба между председателя и говорител на парламента Хасан ал-Turabi
Legislative branch
Страната в момента е в междинен (преходен) период след подписването на всеобхватно мирно споразумение (КПД) на 9 януари 2005 г., че официално слага край гражданската война между правителството на Судан (базирана в Хартум) и южен-базирани Судан народна освободително движение (SPLM) бунтар група. В новосформираната Национална законодателната, чиито членове са били избрани в средата на 2005 г. има две камери. Народното събрание (Majlis Watani) се състои от 450 членове, които представляват назначава правителството, бивши бунтовници, и други опозиционни политически партии. Съветът на щати (Majlis Welayat) има 50 членове, които са непряко избран от държавните законодателство. Всички членове на Националния законодателната служат шест години термини.
Избраните парламента се замества от определен парламента.
Legal system
Правната система е основана на английски общ закон и ислямския закон; считано от 20 януари 1991 година, сега покоен революционен командване Съветът наложи Ислямска държава в северните държави; ислямския закон се прилага за всички жители на северните държави, независимо от тяхната религия; някои отделни религиозни съдилища; приема задължително Международния съд на Европейските общности юрисдикция, с резерви.
Administrative divisions
Судан е разделен на двадесет и шест държави (wilayat, единствено число Вилает): A'ali един нулев, пл. "Bahr Ал Ahmar, Ал Buhayrat, Ал Jazirah, Ал Khartum, Ал Qadarif, Ал Wahdah, An нула Ал Abyad, An нула Ал Azraq , Аш Shamaliyah, Bahr Ал Jabal, Ал Гарб Istiwa'iyah, Гарб Bahr Ал Ghazal, Гарб Дарфур, Гарб Kurdufan, Janub Дарфур,, Janub Kurdufan, Junqali, Kassala, Nahr един нулев, Shamal Bahr Ал Ghazal, Shamal Дарфур, Shamal Kurdufan, Sharq Ал Istiwa'iyah, Sinnar, Warab.
International organization participation
Судан е член на ABEDA, ACP, AfDB, AFESD, AL, AMF, CAEU, CCC, ЕСП, FAO, G-77, МААЕ, IBRD, ИКАО, ICRM, IDA, IDB, IFAD, IFC, IFRCS, IGAD, МОТ, МВФ, ММО, Intelsat, Интерпол, IOC, IOM, ISO (кореспондент), ITU, NAM, ОАЕ, OIC, СПС, ООН, УНКТАД, ЮНЕСКО, ВКБООН, UNIDO, UNU, ВПС, WFTU, СЗО, Световната организация за интелектуална собственост, WMO, WToO , WTrO (наблюдател)