Нидерландия -- География --
Официално име: Кралство Нидерландия
Столица: Амстердам
Официална валута: Евро
Езици: холандски (официален) и други
Религии: католици, протестанти
Население: 16 570 613 (2008)
Територия: 33 920 кв. км
Релеф: Страната е равнинна с надморска височина средно 37 метра над морското равнище.
Около половината от територията е на по-малко от 1 метър над морското равнище, а големи части са всъщност под морското равнище. Най-високата част, Валсерберг, намираща се в най-южната точка на страната, е висока 321 метра. Много ниски области са предпазени от диги и морски стени. Части от Холандия, например почти цялата провинция Флеволанд, са пресушени от морето — тези области се наричат полдери.
Страната е разделена на две основни части от три реки — Рейн, Ваал и Маас.
Преобладаващата посока на вятъра в Холандия е югозападна, което води до умерено-морски климат с хладни лета и меки зими.
Териториално деление: 12 провинции
Нидерландия -- История --
В древността Нидерландия е заселена от германски племена.
Най-ранните исторически данни за Нидерландия са от І век от Новата ера, когато римски войски, водени от Юлий Цезар, завоюват по-голяма част от територията на днешната държава.
През IV –V в. в източните области се заселват сакси, а в южните – франки. През VIII в. Нидерландия е завладяна от Франкската държава. През XI – XIV в. е раздробена на феодални графства и херцогства (Брабант, Фландрия и др.), господстващо място сред които заема графство Холандия. Времето от ІХ до ХІV век е период на бързо развитие на холандската икономика. Растящото население приспособява много земя от езера и блата и създава стотици нови селища, които постепенно се развиват в силни градове. След време Нидерландия става важен търговски център. През XV в. отделните владения са включени в Бургундското херцогство. От края на XV и началото на XVI в. икономиката придобива капиталистически характер.
През 1477 г. Нидерландия става владение на Хабсбургите. От 1519 до 1555 година е под управлението на Карл V, който е испански наследник на династията на Хабсбургите и също крал на Испания. През 1956 Карл V предава управлението на Нидерландия
и Испания на своя син Филип ІІ, който е испанец по рождение и възпитание. Деспотичното му управление води до епохалната война за независимост на холандците срещу Испания, тогава най-могъщата нация в Европа, и представлява Нидерландската буржоазна революция. През 1581 на територията на днешна Нидерландия е създадена независима буржоазна република Съединени провинции. От 17 век се утвърждава името Холандия.
През 1600 година холандска търговска експедиция от три морски съда отплава от Амстердам за Джава. Това е първото от много пътувания, които водят до установяване или завладяване на много търговски места в Африка, Югоизточна Азия и Америка.
През XVII в. Нидерландия се превръща в колониална империя, владееща значителна част от Индонезия, Малака (1641 г.), Тайван (1642 г.), Цейлон (1658 г.) и територии в Африка и Америка.
Неизбежно холандците и англичаните, които са водещи морски и търговски сили в света, стигат до остро търговско съперничество и до военен конфликт.
След Първата (1652-1654) и Втората (1664-1667) англо-холандска война постепенно е изместена от Англия, изгубва външнотърговския монопол и редица колонии.
След войната за испанското наследяване (1701-1714), в която холандците са с британците срещу французите, икономическата и политическа сила на Нидерландия започва да намалява. Накрая Холандската република е засенчена от разширяващата се мощ на Обединеното кралство по море и Франция по суша.
В 1795 г. е заета от френски войски и на територията й е създадена зависима от Франция Батавска република, превърната от Наполеон I в Холандско кралство (1806 г.) и в 1810 г. пряко присъединена към Френската империя. Докато Холандия се намира под френско управление, Великобритания завладява нейните колониални владения.
След падането на Наполеон по решение на Виенския конгрес (1814 – 15) Нидерландия е обявена за Нидерландско кралство, към което е присъединена Белгия, а на началата на уния – и Люксембург (до 1890).
В 1830 г. Белгия излиза от състава на Нидерландското кралство.
От 1880 до 1914 година Нидерландия се радва на икономически растеж. Този период приключва с Първата световна война (1914-1918), когато въпреки че запазва военен неутралитет, нацията понася тежък удар от търговските загуби в резултат на това, че континентът е блокиран. Основните следвоенни проблеми на страната са икономически и те се усложняват от депресията през 30-те години.
С избухването на Втората световна война през 1939 година Нидерландия отново обявява неутралитет, но през 1940-45 година е е окупирана от германците.
През 1945 – 49 прави опит да възстанови своето владичество в Индонезия. В 1949 признава суверенитета на Индонезия, но откъсва от нея Западен Иран (предаден в 1963 на Индонезия). Член на НАТО (1949), на Западноевропейския съюз (1955), на Евратом и Общия пазар (1957). Член на ООН (1945).
През 1980 година принцеса Беатрикс наследява трона от абдикиралата си майка кралица Юлиана.
Нидерландия -- Икономика --
Нидерландия е развита промишлена държава със стари традиции в
промишлеността и търговията.
Преобладават хранително-вкусова, химическата, нефтопреработвателната, електротехническата и електронната примишленост. Високо механизиран селскостопански сектор, в който работи само 4% от работната сила, осигурява големи излишъци за хранително-вкусовата промишленост и за износ. Холандия е трета в света по стойност на изнесените селскостопански продукти след САЩ и Франция.
Нидерландия -- Култура --
Нидерландия е страна с богата материална и духовна култура.
XVII век, в който холандската република процъфтява, е векът на холандските майстори-художници, между които Рембранд ван Райн, Вермеер ван Делфт, Ян Стен и много други. Знаменити холандски художници от XIX и XX век са Винсент ван Гог, Пит Мондриан. Мориц Ешер е известен график.
Холандия е страната на философите Еразъм Ротердамски и Бенедикт (Барух) Спиноза.
Нидерландия -- Политическа система, право и управление --
Кралство Нидерландия е конституционна монархия.
В момента начело на държавата е кралица Беатрис.