Гърция -- География --
Официално име: Република Мавриций
Столица: Порт Луи
Езици: английски (официален), френски, хинди
Официална валута: марицийска рупия
Религии: индуизъм, християнство, ислям, други
Население: 1 264 866
Територия: 1 860 кв км
Релеф: Архипелагът се е формирал вследствие на серия от подводни вулканични изригвания. Самият остров Мвриций е формиран около централно плато с най-висок връх на югозапад.
Териториално деление: 9 окръга
Мавриций -- История --
Португалски моряци за първи път посетили острова през 1507 и създали база, оставяйки острова ненаселен. Три кораба от осмия холандски втори флот, които били изпратени за подправки, били отклонени от курса по време на циклон и стъпили на острова през 1598. През 1638 холандците създали първата постоянна база. Франция, която вече контролирала съседния осторв Ил Борон, превзела Мавриций през 1715. По време на многобройните военни конфликти с Великобритания Франция подслонявала преследваните "корсари" (пирати), които често нападали английски кораби по пътя им между Индия и Англия, натоварени с ценни търговски стоки. През Наполеоновите войни (1803-1815) Великобритания превзели острова. Под британско управление името на острова станало днешното Мавриций. Мавриций получава независимост през 1968 и стана република-член на Британската общтост през 1992. Мавриций е стабилна демокрация с редовни свободни избори и позитивен рейтинг за спазване на човешките права. Привлича много преки чужди инвестиции и има един от най-високите доходи на глава от населението в Африка.
мавриций -- Икономика --
След получаването на независимостта през 1968 Мавриций се развива от нискодоходна, базирана на селското стопанство, икономика до среднодоходна диверсифицирана икономика с растящ индустриален, финансов и туристически сектор. За по-голямата част от периода годишният растеж е около 5% - 6%. Това се проявява в повишена продължителност на живота, понижен детска смъртност и подобрена инфраструктура. Правителствената стратегия за развитие слага акцент на чуждите инвестиции. Мавриций е привлякъл повече от 9000 чужди предприятия. Много от тях се стремят към търговия с Индия и Южна Африка, като инвестициите само в банковия сектор достигат повече от 1 билион долара. Икономическото представяне през периода 2000 до 2004 комбинира голям икономически ръст с безработица от 7,6% през декември 2004. Франция е най-големият търговски партньор на страната. Мавриций се нарежда на първо място сред всички страни в потока на преки чужди инвестиции към индия, с комулативни потоци възлизащи на 10,98 билиона долара. Главните сектори, привличащи инвестиции между 2000 и 2005, са електрическо обурудване, телекомуникации, горива, циментови и гипсови продукти и услуги (финансови и нефинансови)
Мавриций -- Култура --
Когато островът е бил открит, остров Мавриций е бил домът на дотогава непознат вид птица, която португалците нарекли "додо" (от португалското "глупак"). До 1681 всички додо са били убити от заселниците или от техните домашни любимци. Мавриций е домът на разнообразна литература, популярна на френски, английски и креолски езици. Жан-Мари Густав ле Клезио, Нобеловият лауреат за литература през 2008, е от френско-маврицийски произход и идва да живее на острова за известен период всяка година.
Мавриций -- Политическа система, право и управление --
Мавриций е република.
Президент: Анероод Югнаут.
Премиер: Навин Рамгоолам.
Мавриций е парламентарна демокрация, подобна по структура на английската. Държавната глава на Мавриций е президента, който се избира за петгодишен период от парламента. Парламентът се състои от 62 члена, директно избрани от хората, и четри или осем други члена, назначени от "най-добрите загубили" на изборите, които да представляват етническите малцинства, ако не са представени достатъчно след изборите. Правителството е оглавено от премиера. Исторически изборите са показвали тенденция да създават система от две главни коалиции от партии. Мавриций няма редовна армия, но има брегова охрана, както и полиция.