Мозамбик

За страната

География
История
Икономика
Култура
Политика
Справочник
География
История
Икономика
Култура
Политическа система, право и управление
Рекламирайте тук
Вижте нашите
рекламни тарифи!
Мозамбик -- География --

Мозамбик, официално Република Мозамбик, е страна в югоизточна Африка, която граничи с Индийския океан на изток, с Танзания на север, с Малави и Замбия на северозапад, Зимбабве на запад и с Суазиленд и РЮА на юг. Страната е с площ 801 590 кв. км. и е на 25-то място по големина на територията сред другите държави. Площта на Мозамбик е приблизително колкото тази на Турция.
Климатът в северната и централната част на страната е субекваториален, а в южната - тропичен. Сухия сезон продължава от април до септември, когато е и най-доброто време да се посети страната. Тогава температурите са по-ниски - максималните варират около 25° C, а минималните са около 15° C и валежите са значително по-малко отколкото през дъждовния период. Дъждовният период продължава от октомври до март, когато средните температури са около 31° C и има значителни по количество валежи. Най-високата температура, измерена в Мозамбик е 47,1° C, а най-ниската - около 1° C.


Мозамбик -- История --

През 12 век територии от днешен Мозамбик и от Зимбабве влизат в африканската държава Мономотапа. През 16 век португалците завладяват Мозамбик и го обявяват за своя колония (1506), колонизацията на вътрешните райони завършва в началото на 20 век. През 1886 - 1893 - границите на колонията са установени след съгласуване с Великобритания и Германия. През 1951 Мозамбик е обявен за португалска отвъдморска провинция. През 1964 - започва въоръжено въстание под ръководството на Фронта за освобождение на Мозамбик (ФРЕЛИМО, основан през 1962). На 25 юни 1975 - след революцията в Португалия (април 1974) по споразумение с новото португалско правителство Мозамбик е провъзгласен за независима република с президент - С. Машел. През 1977 ФРЕЛИМО е преобразуван в партия. През 1979 избухват въоръжени стълкновения с антиправителствени сили. През 1986 президент ставаЖ. А. Шисано, преизбран 1994 и 1999. През 1990 с новата конституция се слага край на еднопартийния режим. През 1992 се сключва мир между Ж. А. Шисано и бунтовниците. През 1994 - първи в историята на страната свободни демократични избори (за президент и парламент). През 1995 влиза в състава на Общността. През 2005 президент става А. Е. Гебуза. Мозамбик е член на ООН (1975).

Мозамбик -- Икономика --

Официалната валута е новият метикал (към 2007 г. 1 американски долар се равнява на 25 метикала), който замести стария с размер 1000 към 1. Старата валута ще бъде изкупувана от банката на Мозамбик до края на 2012 г. Американския долар, ранда на ЮАР, а в последно време и еврото са широко разпространени в страната и се използват в бизнес сделките. Минималната легална заплата на човек е 60 долара за месец.


Мозамбик -- Култура --

Създадена е национална компания за сценичните изкуства, наречена Nambu Productions, както и национална танцова компания, и двете от които подкрепят съвременните продукции, основавани на традициите на страната. Правителството също създаде национален културен институт, който събира и съхранява традиционната народна музика, занаяти, истории и митове.
Литературни производство е ограничено поради бедност и ниска грамотност. Налице е силната устна традиция на разказване, и много съвременни писатели от страната се позовават на тази традиция. Литературата исторически е свързана със съпротивата към португалската колониализъм и поради тази причина е била до голяма степен цензурирана преди независимостта. Писатели като Луис Бернардо Хонвана били хвърлени в затвора за тяхната работа. Хонвана е правил и документални филми, но е най-известен с книгата ‘We killed Mangy-dog’, която съчетава личната и културната автобиография. На практика всички поети и писатели използват колониален португалски език. Поетът Хосе Кравейриня вижда португалския, особено със смесването на местните африкански думи, като важна част от културното наследство на страната и е привърженик на запазването му като национален език. Поради слабостите на образованието и други недостатъци, жените са слабо представени в литературната сфера. Единственото изключение е Ноемиа де Суза, която е известна като майка на писателите в Мозамбик. Когато тя започва да пише през 1950 и 1960, се превръща в глас за жените от своята страна.
Мозамбик е известен с традиционните скулптура и дърворезба, създавани от племената маконде на север. Използват твърда дървесина за изработването на маконде маски и скулптури, известни като "фамилни дървета", големи изображения на различни фигури, които разказват за поколенията. Мозамбик също е родина на няколко добре известни съвременни художници, в това число Малангатана Валенте, чиито големи платна изобразяват конфликта между колониалните и родната култура. Двама съвременни скулптори са Нкатунга и Чисано.
Има сложни добре развити традиции на танца в цялата страна. Танците често имат религиозно значение. В Чопи изпълняват ловен танц, в който танцьорите, облечени в кожи на лъв и с опашки на маймуни, носят копия и мечове, и разиграват действие в битки.
Разказването на истории е друга традиционна форма на изкуството. Националната култура е богата на приказки, притчи, митове, и вицове, които са се предавали от поколение на поколение.


Мозамбик -- Политическа система, право и управление --

Мозамбик е многопартийна демокрация в рамките на Конституцията от 1990. Изпълнителната власт се възлага на президента, премиера и на Съвета на министрите. Съдебната власт се състои от Върховен съд, окръжни и районни съдилища От учредяването си през 1994 Народното събрание е постигнало напредък - става все по-независимо от изпълнителната власт. След известно забавяне, през 1998, в страната се провеждат първите местни избори. Главната опозиционна партия, RENAMO, бойкотира местните избори, позовавайки се на пропуски в процеса на регистрация. Избирателната активност е много ниска.
Вторите общи избори са проведени през декември 1999 с висока избирателна активност. Международни и вътрешни наблюдатели се съгласяват, че процесът на гласуване е добре организиран и протича без проблеми и стигат до заключението, че резултатите от гласуването отразяват волята на народа. Президентът Чисано печели президентството с 4% повече от кандидата на RENAMO, Алфонсо Длакама и започва петгодишния си мандат през януари, 2000. FRELIMO увеличи мнозинството си в Народното събрание с 133 от 250 места. RENAMO-UE спечели 116 места, един кандидат остана независим.
Опозицията на управляващата коалиция не прие резултатите от президентския вот и подадена официална жалба до Върховния съд. Един месец след гласуването, съдът отхвърли жалбата на опозицията и утвърди изборните резултати. Местните избори с участието на тридесет и три общини с около 2,4 милиона регистрирани избиратели се състояха през ноември 2003 година. Това беше първият път, когато FRELIMO, RENAMO, както и независими страни се състезаваха без значителни бойкоти. FRELIMO спечели двадесет и осем кметски позиции и мнозинство в двадесет и девет общински събрания, докато RENAMO спечели пет кметски позиции и мнозинство в четири общински събрания. Гласуването бе проведено без инциденти на насилие. Въпреки това, периодът непосредствено след изборите бе белязан от възражения за регистрацията на гласоподавателите. Призовава се за по-голяма прозрачност. През май 2004 г. правителството одобри нов общ закон за провеждането на избори, който съдържа промени, основаващи се на опита от провелите се през 2003 местни избори.

За контакти
www.psp-ltd.com
Езици
Английски
Търси в Интернет
Google
Рекламирайте тук
Вижте нашите
рекламни тарифи!