Република Мали

За страната

География
История
Икономика
Култура
Политика
Национални институции
Парламент
Президент
Правителство
Министерство на туризма
Министерство на културата
Съдебна система
Министерство на финансите
Министерство на образованието
Министерство на енергетиката
Министерски съвет
НСИ
Музика и култура
Музика
Музеи
Култура
Политически партии
АДЕМА
АСМ
Списък партии

Мали -- География --

Официално име: Република Мали
Столица: Бамако
Езици: френски (официален)други:бамбара, фулбе, сонгаи, арабски, туарегски
Официална валута: CFA франка
Религии: Исляма
Население:13 518 000
Територия: 1 240 192 км?
Релеф: предимно равнини; савана на юг, стръмни хълмове на североизток .
Териториално деление: 8 области и един окръг, включващ столицата на страната град Бамако Със своите 1 240 000 км? Мали е една от най-големите държави в Африка и е на 24-то място в света по площ. Страната няма излаз на море. Общата дължина на границите е 7 243 км, от които:
2 237 км с Мавритания
1 376 км с Алжир
1 000 км с Буркина Фасо
858 км с Гвинея
821 км с Нигер
532 км с Кот д'Ивоар
419 км със Сенегал
Климатът е предимно сух, от субтропичен до пустинен. Има сух и горещ сезон от февруари до юни, дъждовен и горещ сезон от юни до ноември и умерено влажен и хладен сезон от ноември до февруари. Най-големите реки, минаващи през територията на Мали са Нигер и Сенегал, като басейнът на река Сенегал е най-ниската точка (23 м надморска височина). Най-високата точка е връх Хомбори Тондо - 1 153 метра. Пясъчният масив Адрар дез Ифогас, известен с останките от древни сахарски цивилизации, се намира в североизточната част на страната. Мали е богата на природни ресурси, сред които злато, уран, фосфор, желязо, боксит, гипс, гранит, мед, каолин, сол и варовик.


Мали -- История --

Името Мали за белия човек не означава нищо, но за африканците напомня славното минало, когато съществувало могъщото кралство Мали с обширна територия (VII-XIв.). В двора на краля имало посланици от Испания, Португалия, Мароко, Египет и други големи държави. Кервани натоварени със скъпи стоки, посещавали кралството, а и отнасяли не по-малко интересни и скъпи произведения на добре развитото малийско занаятчийство. Държавата Мали имала силни и мъдри крале. При Гонго Муса (1307-1332) Мали приема исляма и с това се откриват възможности за възприемане на високата арабска култура и развитието и на местна почва. Но към края на XVв. португалски, английски и френски завоеватели със своите огнестрелни оръжия превръщат тази цветуща страна в пепелище. Тогава започва и срамната търговия с роби. Хиляди негри били отвлечени и продадени като роби далеч от родината им. През 1883 г. французите поставили страната напълно в колониална зависимост под името Френски Судан. Гордите и свободолюбиви малийци никога не се примирили с това. Но продължителните им борби се увенчават с успех едва след Втората световна война в резултат на общия подемна националноосвободителните движения на народите в Азия, Африка и Латинска Америка. На 21 септември 1960 г. Мали се провъзгласява за свободна република. Суданската република и Сенегал стават независими от Франция държави на 22 септември 1960 г. като Федерация Мали. Когато Сенегал се оттегля само след няколко месеца, Суданската република е преименувана на Мали. Диктатурата приключва през 1991 г., като тя е последвана от преходно правителство. През 1992 г. в Мали се провеждат първите демократични президентски избори. След изборите през 1997 г., президентът Конаре продължава да провежда политически и икономически реформи и да се бори с корупцията. През 1999 г. той намеква, че няма да се бори за трети мандат. От 2002 г. президент на Мали е Амаду Тумани Туре.

Мали -- Икономика --

Мали е в основата на селскостопанска икономика. Тъй като северната половина на страната е заета от Сахара, най-човешката дейност е съсредоточена в по-южните райони, особено в долините на реките Нигер и Сенегал и техните притоци. Напредъкът в селскостопанския сектор е ограничен от неблагоприятен климат, от периодичните засушавания в края на 1960, както и от ниските нива на технологията. Другите сектори са не по напреднали:ограничено е развитието на минерални и водни ресурси ,индустриалния сектор, който е все още в своята ранна възраст, се концентрира силно върху хранително-вкусовата промишленост. Чуждестранната валута е получена главно от износа на основни суровини, които са страдали от летливите световни пазари и чуждестранните валутни колебания. Приходите са недостатъчни за покриване на разходите на Мали за високо технологичен внос от Франция и други западни държави.Към проблемите на Мали се добавя и лошото управление на ресурсите, както и продължаващия да расте национален дълг. По време на независимостта през 1960 г., правителството приема политиката на социализма.Дружества и селските кооперации били организирани за регулиране на производството и дистрибуцията на стоки.През военен преврат на държавата през 1968 г., социалистическата политика е смекчена чрез насърчаване на частния бизнес. Двустранна външна помощ се осигурява главно от Франция, Съединените щати, народите на Европейската икономическа общност (ЕИО), и народите на Организацията страните износителки на петрол (OPEC). Международната помощ е предоставена от такива организации като Организацията на обединените нации, Европейския фонд за развитие (ЕФР) и Програмата на ООН за развитие (ПРООН). От 1981 г. правителство на Мали отговоря на натиск от Световната банка, Международния валутен фонд (МВФ), дарители и помощ за въвеждане на мерки за насърчаване на частните инвестиции и предприемаческа дейност, либерализация на вътрешния пазар и общото намаление на държавния контрол. Планирането се основава на петгодишни периоди, както и план 1987-91 са включени в целите си достатъчност в храните, икономически реформи, кампания срещу опустиняването, както и схема за защита и подобряване на паша на земята.
Икономиката »ресурси: Природните ресурси на Мали остават сравнително неразработени. Желязото е най-разпространения минерален ресурс, но в момента не е използван поради ограничена инфраструктура в Мали. Залежи се намират в западния край,Сенегал и Гвинея . Боксит находища са разположени близо до Кейс и платото Мандингуе. Манган е установен също,а фосфат залежи има в региона на Ансонго. Находища на злато са близо до Боугоуни, на платото Мандингуе, а и в масива Ифорас. Литий е открит близко до Кейс и Боугоуни, и има уран залежи в Ифорас.Също така има и следи от волфрам, калай, олово, мед и цинк, както и находищата на сол, мрамор, каолин и варовик.
Икономика »Селско стопанство и риболов: Икономиката на Мали се базира на селското стопанство. Над 80% от трудоспособното население е на издръжка на селското стопанство,правителството подкрепя развитието на търговските продукти. Областите на отглеждане са разположени в зоните на Судан и Салеиан; селскостопански район от голямо значение е Нигер делта. Културата като просо, ориз, пшеница и царевица , както и картофи, гулия и маниока, са основни култури. Памукът и фъстъците са важни търговски култури; Захарна тръстика, тютюн, и чай също се отглеждат за пазара. Градини произвеждат различни зеленчуци и плодове, включително и зеле, ряпа, моркови, боб, домати, банани, манго и портокали. Разработени са проекти за напоителни канали в Нигер в близост до градовете Сегау и Мопти. Основните области за отглеждане на добитък са Сахел и района около Макина. Има добитък, овце и кози в страната. Мали е една от най-големите производители на риба в Западна Африка. Вътрешните делти са особено важни места за риболов , въпреки че сушата е основна пречка за индустрията.
Икономика »Промишленост: Повечето промишлени предприятия участват в преработката на хранителни и други селскостопански продукти. Има няколко мелници за ориз, брашно и памук . В маслените и сапунени фабрики на Коуликоро задоволяват вътрешното търсене на продуктите . Има пивоварни, щавене на кожи, както и кланница в Бамако; една захарна рафинерия в Доугабоугу и цигарена фабрика в Джолиба . В Малийската компания за текстил (Коматекс)се произвеждат памучни влакна и кърпи, като текстилната промишленост на Мали (Итема) произвежда кърпи и одеала. Предвидени са и магазини за изграждане на мотоциклети, ремонт на машини, както и сглобяване на радиоприемници. Макар и минералните ресурси да са широки, минната индустрия е минимална. Находищата са на сол (в Таоудени), мрамор и каолин (Бафолабе), злато (на Калана), и варовик Диамоу). Ток до голяма степен се произвежда в топлоелектрически централи, но ролята на водноелектрическата мощност нараства. Термо-гарите са разположени в Бамако и други големи градове. ВЕЦ енергия се произвежда в Сотуба и Маркала язовири на река Нигер, на Фелоу язовир на р. Сенегал, и в Селингуоу на язовир на р. Нигер близо до Бамако. Построяване на язовир Манантали на Сенегал ще допринесе съществено за задвижване на капацитета. Мали също е започнал да използва слънчевата енергия; слънчево захранвани помпи осигуряват електричество на около 30 села.
Икономика »Финанси и търговия: Централната банка на Мали, управлявана еднакво от Мали и Франция, контролира кредитите и обменния курс между CFA (Communaute Financiere AFRICAINE) франк (паричната единица на страната) и на френски франк. Банката за развитие на Мали финансира проекти за развитие, докато Малийската банка за кредити и депозити и Международната западно-африканска банка ,която е френска собственост, извършват плащания с кредитни и депозитни функции. Няколко френски застрахователни компании поддържат офиси в Бамако. Най-важните експортни артикули са памук, фъстъци, живи животни, както и сушени и пушени риби. Вносът се състои до голяма степен на текстил, хранителни продукти, автомобили, желязо и стомана, и петролни продукти. Мали е член на Организацията за развитие на р. Сенегал, която включва и Сенегал и Мавритания. Въпреки строг митнически контрол, контрабанда и особено на едри преживни животни и риби е значителен.


Мали -- Култура --

Въпреки че са една от най-бедните народи в света,културният живот в Мали отдавна функционира като кръстопът между Северна и Западна Африка и развива богата културна традиция. Разположен между арабския свят на север и африканските нации на юг ,Мали от векове е културно място за срещи. Музиката и танците са най-общите културни дейности, които са част от богатото наследство на малинк и сонгхай народите. В Банмана,създадените от дървен материал, маски,статуи,табуретки са предмети, използвани в култа към животните.Архитектурата е добре развита в долината на р. Нигер. Суданик-стилa намира израз в легендарните къщи и джамии на Джене и Тамбукту. Местни занаяти са бижутерията от Мандинго хора, кожарство около Нигер Бенд, тъкане на геометрични дизайни в памучна кърпа, както и статуи на резба за туристически търговия. Музеят на Института за изследване и документация в Бамако съдържа колекции на изкуството от по-голямата част райони на страната .Националният архив на Мали, Националната библиотека и Института по хуманитарни науки също са разположени в Бамако, както и общинската библиотека. Центърът на арабската документация се намира в Тимбакту, и там е френския център за документация в Бамако.Библиотеката на Службата на Нигер в Сегау обхваща селското стопанство, напояване и обща наука.Правителството насърчава популярната култура главно чрез Комитета на младежта и спорта. Младежки сдружения организират спортни, театрални, музикални и танцови дейности. В Бамако се представят конкурси по време на младежката седмица. Малийската балетна трупа се представя в целия свят. Артисти обучени в Националния институт по изкуствата в Бамако.


Мали -- Политическа система, право и управление --


Президент: Амаду Тумани Туре
Мали е демократична полупрезидентска република, където президентът оглавява както правителството, така и самата държава. Парламентът е многопартийна институция и играе ролята на законодателен орган, а правителството държи изпълнителната власт. Съдебната власт е напълно независима от другите две. Парламентът има 160 членове, всеки от тях с 5-годишен мандат. Малийците, живеещи вътре в страната избират 147 от депутатите, а останалите 13 се избират от малийците извън страната.

За контакти
www.psp-ltd.com
Езици
Английски
Търси в Интернет
Google