Малайзия -- География --
Официално име: Федерална конституцинна избирателна монархия Малайзия
Столица: Куала Лумпур
Езици: Малайски (официален), Английски, Тайландски
Валута: Рингит
Религии: Ислям, Будизъм, Християнство, Хиндуизъм, Конфуцианство, и др.
Население: 27,730,000
Площ: 329,847 кв. км.
Земни форми: Половината от полуостров Малайзия е покрит от гранит и други вулканични скали, една трета е покрита от наслоени скали по стари от гранита, а останалото е покрито от алувий. Релефът може да се характеризира като крайбрежни равнини, преминават в хълмове и планини.
Териториално деление: 13 щати и 3 федерални територии
Малайзия -- История --
Ранните малайзийски народи са били потомците на на австронезийско-говорящи земеделци, които донесли своя език и технолигии в южната частна полуострова преди около 5000 години и се смесили с местните племена. През 2 и 3 век съществували много малайзийски кралства - около 30 според китайски източници. През 15 век се формила Малака Султанат от династията основана от Парамесвара или Султан Искандар Шах, принц от Палембанг. Парамесвара решава да основе своето кралство в Малака след като става свидетел как по време на лов една сърна избутва едно от ловните кучета в реката. Той сметнал проявата на изключителна смелост от страна на сърната за добър знак и именувал кралството Мелака - името на дървото, под което си почивал. По време на своя възход султанатът контролирал териториите обхващащи полуостровната част на Малайзия, южен Тайланд и източното крайбрежие на Суматра. Той съшествувал повече от век и през това време ислямът се разпространил в по-голямата част от малайзийския архипелаг. По това време Малака е бил най големият търговски център Югоизточна Азия. Великобритания основава своята първа колония на малайзийския полуостров през 1786. През 1824 година британците взимат контрол над кралство Малака след подписването на Англо-холандското споразумение разделящо малайзиския архипелаг между Великобритания и Холандия. През 1826 британците основават кралска колония обединяваща техните техните 4 владения - Пенанг, Малака, Сингапур и остров Лабуан. Първоначално колонията се упрвлявала от Източно-индийска компания до 1876, когато контролът бил прехвърлен на Колониалното Министерство в Лондон. Малайзия постига своята независимост през 1957. През 1963 Малая заедно с колониите Сабах, Саравак и Сингапур формират Малайзия. През 90те Малайзия е разтърсена от Азиатската финансова криза както и от политическо недоволство в следствие на свалянето от власт на заместник министъра Дато Сери Анвар Ибрахим. През 2003 най-дълго управлявалия министър-председател Махатхир се оттегля в полза на своя заместник Абдула Ахмад Бадави.
Малайзия -- Икономика --
Малайзия е център на търговията в югоизточна Азия от векове. Стоки като порцелан и подправки са се търгували активно още преди възхода на Малака и Сингапур. С времето Малайзия става най-големия производител на гума, калай и палмово масло в света. Тези 3 стоки заедно с други суровини определят икономическто развитие на страната с навлизането и в 20 век. Вместо да разчитат на местното население за работна сила, британците водят китайци и индийци да работят в мини и плантации. Част от тях се заселват в Малайзия за постоянно.През 1970 Малайзия започва имитира четирите Азиатски икономически тигри(Тайван, Южна Корея, Хонг Конг и Сингапур)- като започва преход от икономика разчитаща на миньорство и земеделие към такава разчитаща на индустриалното производство. С инвестиции от Япония, тежките индустрии процъфтяват за няколко години. Малайзия постига по 7% ръст на БВП заедно с ниска инфлация през 80те и 90те. Силният икономически бум води до различни проблеми. Недостигът на работна ръка скоро се превърнал във вълна от чуждестранни имигранти, много от които нелегални. Много банки започват рискови и скъпоструващи инфраструктурни проекти. Това приключва през 1997 когато азиатската икономическа риза нанася сериозен удар по малайзийската икономика.Страната все още се възстановява от кризата и се стреми да достигне нивото, на което е била преди нея.
Малайзия -- Култура --
Малайзия е мулти-етническо, мулти-културно и мулти-лингвистично общество. От 2007 година в страната живеят 26.6 милиона - 62% малайзийци, 24% китайци, 8% Индийци и други малцинства. В страната има етническо напрежение. Малайзийците, които формират най-голямата група, се определят като мюсюлмани според конституцията на Малайзия.В миналото Малайзийците са пишели на Санскрит. След 15 век става популярен езикът Жави. Заради британското влияние латински ръкопис измества Санскрита и Жави, защото е бил преподаван в училищата.
Малай се нарича официалният език в момента.Китайското население в Малайзия са Будисти или Таоисти, говорят на различни китайски диалекти. Голяма част от тях предимно в по-големите градове говорят и английски. Много от младото поколение китайци дори считат английския за свой майчин език. Исторически китаийците имат доминираща роля в икономиката на страната.Индийците в Малайзия са предимно от южна Индия и техният говорят на Тамил. Много от тях говорят и английски.Някои от тях изповядват исляма, други са християни. Повечето индийци са дошли от Индия като търговци, учители и други занаятчии, някои от тях са част от насилствените миграции извършени от британците по времето на колониите за да работят в плантации.
Малайзийската народна музика е много повлияна от китайските и ислямски форми. В страната има силни традиции на театрално и танцово изкуство.
Малайзия -- Политическа система, право и управление --
Политиката на Малайзия има формата на федерална парламентарна монархия, където министър-председателят на Малайзия управлява правителството. Изпълнителната власт се упражнява от правителството. Законодателната власт е разпределена в правителтвото и 2 камари на парламента - Сената и Съвета на представителите. От формирането на Малайзия до сега, политиката е доминирана от Обединената Малайска Национална Организация - тази партия държи властта от 1957.Политическите процеси в Малайзия се описват като "консоциатионализъм". Политическата активност се доминира от изпълнителната власт начело с офиса на министър-председателя.