Литва -- География --
Официално име: Република Литва
Столица: Вилнюс
Официална валута: литас
Езици: литовски, полски, руски
Религии: праославни, католици, протестанти
Население: 3 575 439 (2008)
Територия: 65,200 кв. км
Релеф: Равнини и низини на запад. Хълмист релеф на изток и югоизток.
Териториално деление: 44 региона и 11 кметства
Литва -- История --
Литва се споменава за първи път в хрониките на Кведлинбург - на 14 февруари 1009.
През XIII в. се образува феодалното Велико литовско княжество, което формално се създава с официалното коронуване на Миндагус за крал на Литва на 6 юли 1253.
През 15-ти век Великото литовско княжество се простира от Прибалтика до Черно море. Когато княз Ягело е коронован за цар на Полша на 2 февруари 1389, Литва и Полша минават под управлението на една и съща династия.
С Люблинската уния (1569) Литва се обединява с Полша в една държава (Реч посполита). През 1795 голяма част от Литва, а след Виенския конгрес (1814 – 15) цяла Литва (с изключение на Клайпеда) влиза в състава на Русия.
По време на I СВ е окупирана от германски войски. През декември 1918 се установява съветска власт. През февруари 1919 Литва и Белорусия се обединяват единна Литовско – Белоруска ССР. През август 1919 буржоазната власт е възстановена. През 1926 се установява фашистка диктатура. През юли 1940 Литва е обявена за съветска социалистическа република. От 3 август същата година е съюзна република в състава на СССР. По време на II СВ е окупирана от немски войски. През 1945 се връща в състава на СССР.
Литва обявява независимост на 11 март 1990.
На 29 март 2004 тя става член на НАТО. На 1 февруари 1998 Литва става асоцииран член на ЕС.
На 1 май 2004 Литва се приъединява към ЕС.
Литва -- Икономика --
Литва имала предимно селкостопанска икономика преди 1940. През следващите 50 години страната е изцяло интегрирана към съветската система. Преминаването към пазарна икономка след 1990 е рязко и трудно.
Отглеждането на добитък и млекодобив са основните селскостопански отрасли в Литва. Главните култури са картофи, зърнени храни и пшеница, и захарно цвекло. Развити са също дърводобивът и риболовът.
Най-важните продукти, произведени в Литва, са преработени храни, петролни продукти, текстил, дрехи и напитки. Литва разполага с добре-развита енергийна система. Русия остава основният търговски партньор и за внос, и за износ. Други водещи купувачи на литовски стоки са Германия, Дания, Латвия, Украйна, Великобритания и Полша. Страните, внасящи в Литва, са Германия, Полша, Италия, Дания и Франция.
На 1 май 2004 страната официално се присъединява към ЕС, заедно със съседните прибалтийски държави Латвия и Естония.
Литва -- Култура --
Литературата на страната започва развитието си с поемата „Метай“ (Сезоните), написана от лутеранския пастор Кристийонас Донелаитис през 18 век. Симонас Даукантас (1793-1864) написва първата историческа книга на литовски и публикува също и народните книги.
Забележителни фигури на литовската култура от съвременната епохаса поетът и драматург Йонас Макиулис, Казис Сайа, поетите Томас Ванклова и Джудита Вайкиунайте, Миколоус Киурлионис (1875-1911) - композитор и художник.
Мелодичните и лирични народни песни са безкраен извор на вдъхновение за музиканти, композитори и изпълнители. Класически творби, рок и джаз се смесват и се обогатяват един друг. Различни фестивали се провеждат целогодишно: добре познатият пътуващ фестивал на класическата музика „Музикална есен“, фестивалът на Вилнюс, фестивал на хоровата музика, джаз фестивали.
Литва -- Политическа система, право и управление --
Литва е президенска република. Конституцията на Република Литва е приета на 25 октомври 1992г. Съласно литовската конституция президентът е държавният глава. Литовският президент се избира от директен вот на населението за срока от 5 години и най-много 2 последователни мандата. Президентът на републиката е отговорен за главните политически проблеми от въшно и вътрешно естество, назначава и уволнява държавните служители на базата на конституцията и други закони, обявява извънредно положение, одобрява и публикува законите, приети от сейма или ги връща за преразглеждане, изпълянва и други задължения, описани в конституцията. Президентът формално назначава министър-председател, глава на правителството, който трябва да бъде одобрен от парламента, и чрез втора номинация назначава останала част на кабинета, както и броя на другите граждански служители и съдии. Членове на съвета на министрите се номинират от министър-предсетателя.
Най-висоопоставеният законодателен орган в Литва е сеймът или парламентът, еднокамарен, състоящ се от 141 члена, избирани за 4 години. Сеймът има правото да приема конституцията и да я поправя, да приема закони, да контролира дейността на парламента, да одобрява бюджета, да основава държавни институции според закона. 71 места в сейма се определят от директен вот на населението, докато останалите места се разпределят на пропорционален принцип между партиите, получили най-малко 5 % от вота на населението. Всички граждани над 18 години могат да гласуват.
Литовската съдебна система се състои от Конституционен съд, Апелативен съд, областни и оркъжни съдилища.