Кения -- География --
Официално име: Република Кения
Столица: Найроби
Езици: суахилий (официален), английски
Официална валута: кенийски шилинг (KES)
Религии: свободно изповядване, доминиращо - християнство
Население: 37,953,840
Територия: 580,367 кв м
Релеф: Определен е от езерото Туркана, Голямата Рифтна Долина, езерото Виктория и Монт Кения.
Териториално деление: 8 провинции
Кения -- История --
Палеонтолозите вярват, че хора са обитавали Кения за пръв път около 2 милиона години назад. През 700г. арабските моряци създават селища по крайбрежието, а португалците взимат контрол над района в началото 1500-та г. Повече от 40 етнически групи живеят в Кения. Нейната най-голяма група, Кикуйу, мигрира към региона в началото на 18-ти век.
Земята се превръща в британски протекторат през 1890 и кралска колония през 1920 г., когато тя получава името Британска Източна Африка. Националистически грабежи започват през 1940 г., а през 1952 г. движението "Maу Maу", съставено от Кикуйу въоръжени групировки, въстават срещу правителството . Войната продължава до 1956г.
Джомо Кенята, националистически лидер по време на борбата за независимост, който е затворен от британците, става първият президент.
От 1964 до 1992 г. страната се управлява като една страна-членка от Кенийския Африкански Национален Съюз (KANU), първо под Кенята, след което под Даниел арап Мой.Демонстрации и бунтове оказват натиск върху Мой да се даде възможност за многопартийни избори през 1992 година.
Икономиката не процъфтява по време на управлението на Мой. През 1990-те години инфраструктурата на Кения започва да се разпада и официалната присадка е изправена на задните си лапи, допринасяйки за оттеглянето на много чужди помощи. В началото на 1995 г., председател Мой се обръща срещу опозицията и поръчва ареста на всеки, който го застраши.
Серия от бедствия поразява Кения през 1997 г. и 1998 г.: тежки наводнения, разрушени пътища, мостове, и култури; епидемии от малария и холера заливат неефективната система за здравеопазване; етнически сблъсъци избухват между Кикуйу и етническите групи Календжин в Рифтовата долина.
На 7-ми август 1998 посолството на САЩ в Найроби е бомбардирано от терористи, убити са 243, а повече от 1000 са ранени. Посолство в съседна Танзания е бомбардирано в същия ден, убити са 10.
При успешен опит да спечели обратно финансирането на МВФ и Световната банка, което е било спряно поради Кения на корупционните практики и лоша икономика, президент Мой назначава своя високопрофилен критик и политически опонент Ричард Лийкей, като ръководител на публичната служба през 1999 година. Трето поколение бял кенийец, син на палеонтолози Луи и Мария Лийкей, той е бил изключително ефективен реформатор като ръководител на Кейнийската служба за дива природа. Но след 20 месеца, през които той прави обещаващ старт на прочистване на Кения от корупционна бюрокрация, Лийкей е уволнен от Мой. Кения редовно се класира сред десетте най-корумпирани държави в света, в съответствие с пазителната група Transparency International.
През август 2000 работниците по помощи на ООН изчисляват, че 3,3 милиона кенийци са били изложени на риск от глад в резултат на опустошителната суша в Източна Африка.
Антикорупционно законодателство, спонсорирано от управляващата партия, не успява да премине в Парламента през август 2001 г и застрашава шансовете на Кения за международна помощ. Опозицията нарича закона циничен ход с цел да даде само вид на реформа; те възразяват, че предложеното законодателство в действителност е твърде слабо и пълно с вратички за да се направи пробив в корупцията.
Mуай Кибаки, лидер на опозицията, печели президентските избори декември 2002 побеждавайки