Ирландия -- География --
Официално име: Република Ирландия
Столица: Дъблин
Официална валута: евро
Езици: ирландски, английски
Религии: католици, други
Население: 3,621,000
Територия: 68,890 кв. км
Релеф:Централната част е равниннна, в периферната част има хълмове и ниски планини
Ирландия -- История --
През IV в. пр. н. е. Ирландия е населена от келтски племена. Около III в. на територията й се образуват няколко кралства. От 795 е подложена на опустошителните нападения на норманите, разбити и прогонени през 1014. През XII в. започват завоевателните походи на английските барони. Английската колонизация продължава до края на XVII в., когато Ирландия е окончателно превърната в английска колония. Английското потисничество предизвиква мощна вълна от националноосвободителни въстания и масова емиграция. В 1858 възниква дребнобуржоазното движение на фениите, борещи се за независимост. Либералната буржоазия, начело с Ч. Парнел издига искане за хомрул. В 1896 е образувана Ирландската соц. републиканска партия. През 1916 избухва въстание в Дъблин, жестоко потушено. В 1919 е обявена независимостта на Ейре с президент Де Валера. През 1919 – 21 се води партизанска война против английското господство. Десните шинфейнери (членове на партията Шин Фейн, основана в 1905) в 1921 сключват договор с Великобритания за частична автономия на Ейре с правата на доминион (т. нар. Ирландска свободна държава) без 6 графства в Северна Ирландия (Ърлстър), оставащи под английска власт. Левите шинфейнери продължават освободителната борба. В избухналата гражданска война (1922 – 23) защитниците на републиката претърпяват неуспех. Властта е заета от едрата ирландска буржоазия. През 1937 при правителството на де Валера (1932 – 48) ирландския парламент обявява страната за суверенна и независима държава Ейре, но фактически английската зависимост не е отхвърлена и разчлененнието на Ирландия остава в сила. На 18 април 1949 е провъзгласена Ирландската република, която излиза от Британската общност (Ълстър остава във Великобритания). Член на ООН (1955).
Ирландия -- Икономика --
Ирландия в момента има най-бързо развиващата се икономика в Европейския Съюз, който заема едно от водещите места в индустриалния свят. Това от части се дължи на милиардите, които европейските структурни фондове инвестират в Ирландия, а също така и на ефикасното управление на националния дълг.
Земеделието, някога най-важният сектор, сега е отстъпило място на индустрията и услугите. Индустрията заема 46 процента от Брутния Вътрешен Продукт(БВП), около 80 процента от износа и 29 процента от работната сила на страната. Въпреки че износът си остава главната причина за развитиета на ирландската икономика, тя процъфтява и благодарение на увеличените потребителски разходи, строителството и бизнес инвестициите. На глава от населението БВП е с 10 процента по-висок от този на четирите най-развити европейски икономики и на второ място в Европейския Съюз след Люксембург. През последните десет години правителствота на Ирландия осъществява серия от национални икономически програми с цел овладяване на ценовото равнище, намаляване на инфлацията, понижаване на държавните разходи, подобряване на трудовите умения и увеличение на чуждите инвестиции.
Между 1993 и 1997 година икономиката на Ирландия отбелязва растеж от безпрецедентните 40 процента и тази тендеция продължава, било то и с по-ниски темпове. През 2004 година реалният Брутен Вътрешен Продукт нараства с 5.1 процента, а реалният Брутен Национален Продукт – с рекордните 5.5 процента. БВП на Ирландия през 2004 година възлиза на $126.4 милиарда, 23.8 процента от които са благодарение на инвестициите, а 34.1 процента се дължат на нетния износ.
Нивото на безработица в Ирландия за 2004 година е 4.3 процента. Всъщност, през 2004 Ирландия все още има втората най-ниска безработица в Европейския съюз, по-малко от половината на средната безработица на 25 –те членки на ЕС.
Нивото на инфлация през 2004 година е 2.2 процента. Въпреки че инфлацията се е стабилизирала, Ирландия продължава да е скъпо място за живеене и покачващите се цени на къщите си остават значителен проблем.
Бъдейки една от първите, които задоволяват критериите за въвеждане на еврото, страната приема новата европейска валута на 1 януари 1999 и еврото започва да се езползва за електонни трансфери и счетоводни цели. Евро монети и банкноти са представени през 2002 година, когато пунтът или ирландският паунд престават да бъдат законно платежно средство.
Освен това на 1 януари 1999 контролът върху ирландската монетарна политика, включващ установяване на изгодни цени и регулиране на предлагането на пари, се прехвърля от Ирландската Централно Банка върху Европейската Централно Банка, която е отговорна за всички монетарни политики на Европейския Съюз.
Ирландия -- Култура --
Културата на Ирландия е келтско-германска с известно романско влияние.
Ирландия -- Стил на живот --
Ирландия се характеризира с висок жизнен стандарт.Република Ирландия, с площ от 70 282 км2, има население от 3 917 203 души според преброяването на населението през 2002г. В действителност обаче според текущите данни населението е над 4 милиона. Приблизително две трети от ирландците живеят в градовете, като 1.2 милиона живеят в Дъблин и околностите.
Като цяло населението е доста младо – 37% от хората са на възраст под 25 години, а 21% са под 14 годишна възраст. Прирастът на населението се изчислява на 1.6%(2002г.). Раждаемостта се е увеличила с 27% между 1994г. и 2002г. и в момента Ирландия има една от най-високите раждаемости в Европейския Съюз – 14.4 на 1000 души. Смъртността е 7.6 на 1000 души, а нетната миграция през 2002г. се изчисява на 6.8 емигрнти на 1000 души. Средната продължителност на живота отново по данните от 2002 е 73.0 години за мъжете и 78.5 години за жените. Всички тези статистически данни свидетелстват за един висок стандарт на живот в страната през последните години.
Главните причини за смъртността за същата година са заболявания на кръвосната система, които представляват 42% от всички случаи. 1.3% от смъртнитe случаи са причинени от пътно-транспортни произшествия,а над 20% се дължат на раковите заболявания. Ракът играе все по-голяма роля за смъртността на ирладците. През 2002г. са били регистрирани 21 303 нови случая на заболяването, а 7 825 души са починали от рак.
Около 88% от ирландците са описали себе си като римокатолици в преброяването от 2002г., от когато са последните данни. Освен това общности на англиканци, методисти, презвитерианци, еврейци и квакери съществуват в Ирландия от много години, а други религии като будизъм, ислям и християнското учение са спечелили привърженицr през последните години.
Църквата, заедно с държавата, играе главна роля в образованието, в ръководенето както на началните, така и на средните училища, а духовници често взимат участие в ръководството на богословските училища. Дори в здравеопазването, църковните разпоредби са играли много важна, макар и с годините намаляваща роля в управлението на болници и приюти.
Що се отнася до спорта, келтският футбол и ирландският хокей са най-популярните спортове в Ирландия. Заедно с камогия, женския галски футбл, хандбала и раундърса, те съставляват националните спортове на Ирландия, с общо название Келтски Игри.
Надбягванията с хрътки и конните надбягвания също са популярни в Ирландия: често се състоят срещи на конните надбягвания, а на стадионите за хрътки се обръща много внимание. Държавата е известна с отглеждането и тренирането на състезателни коне, а също така е и голам износител на кучета за надбягвания.
Голфът е изключително популярен спорт в Ирландия, а голф-туризмът е главва индустрия.
Ирландските традиционни народна музика и танци също са много известни. Средата на 20 век, когато ирландското общество се опитва да се модернизира, традиционната музика започва да губи своята популярност, най-вече в районите на градовете. През 60-те години, под влиянието на американската народна музика, интересът към ирландската народна музика се възражда. 70-те и 80-те години разликата между народната и рок музиката се размива благодарение на многото изпълнители, които често минават от единия в другия стил, приемайки това за нещо съвсем нормално. Тази тенденция напоследък може да се забележи в работата на групи и изпълнители като U2, The Cranberries, The Corrs и Van Morrisson.
Ирландия -- Политическа система, право и управление --
Ирландия е република.Ирландия, състояща се от 26 окръга, получава своята независимост от Англия след войната за независимост, която започва през 1919г. и след договора, който е подписан през 1921г. Северна Ирландия – състояща се от окръзите Армаг, Даун, Антрим, Дери, Ферманаг и Тирон – е част от Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия.
26-те окръга на Ирландия са обявени за Република с постановление на ирландския парламент (Даил Ейреан) през 1948г. Република Ирландия започва своето съществуване през 1949г.
Ирландската политика по традиция е характерна с опозицията си на британското управление. Различията, породени с подписването на Договора в Англия през 1921г., в края на краищата довеждат до гражданска война между привържениците и противниците на подписването.
Двете най-големи политически партии – Фиана Фаил и Файн Гаел произлизат съответно от противниците и привържениците на Договора. Всъщност Фиана Фаил, Файн Гаел, Син Феин и дори ИРА имат един и същ корен – възставането срещу британското управление в Ирландия.
Ирландия е демократична държава и нейният парламент се нарича Ойреахтас. Той се състои от две камари: Даил Ейреан (Народното Събрание) и Сеанад (Сенатът). Членовете на двете камари се избират за срок от 5 години. Народното Събрание има 166 членове, които се избират на тайно гласуване чрез пропорционална система.
Сенатът има 60 членове, които се избират от висшисти и професионални консултанти. 11 члена на Сената се посочват от министър-председателя.
Независимо от това, че премиерът оглавява правителството и е отговорен за развитието на страната, Ирландия има също и конституционен президент. Президентът, който официално оглавява държавата, разполага с малка власт, но има правото да разпуска или да откаже да разпусне правителството, ако премиерът отправи такава молба. Президентът, избиран за срок от 7 години, оглавява също така и войската.