Естония -- География --
Официално име: Република Естония
Столица: Талин
Официална валута: крона
Езици: албански (официален), гръцки
Религии: лутерани, праославни, други
Население: 1,435,000
Територия: 45,125 кв. км
Релеф: Почти заобиколена от вода, странат е ниска и равнинна. Надморската височина е близо до морското равнище.
Има множество езера и около 1000 малки острова.
Териториално деление: 15 окръга
Естония -- История --
През втората половина на II хилядолетие пр. н. е. на територията на Естония, населена от угро-фински племена, проникват предците на балтийските племена. През XI в. Югоизточна Естония е включена в древноруската киевска държава. В 1277 г. страната е завладяна от Ливонския орден и Дания (от 1346 г. само немско владение). След разгрома на ордена (1561 г.) е поделена между Полша и Швеция, от XVII в. е изцяло под шведска власт. След Северната война (1700 - 21 г.) е присъединена към Русия (1721 г.). През 1917 г. в страната е установена съветска власт. През 1918 г. Естония е окупирана от немски войски. В 1919 г. става буржоазна република. От 1934 г. в Естония се установява фашистка диктатура, свалена през 1940 г. През юли 1940 г. Естония става съветска социалистическа република, от август същата година е в състава на СССР. През 1941 г. е окупирана от немско-фашистки войски. Пез ноември 1944 г. става част от СССР.
След бурното икономическо развитие през 50-те и 60-те години, през
1970 г. в СССР започва Ерата на застоя, това е времето на Леонид Илич Брежнев. През 1987 г. е първия отворен протест срещу съветските правила. През 1988 г. законодателството на Съветска Естония обявява суверенитет. Това е Пеещата революция. През 1990 г. законодателството на Съветска Естония обявява прехода към независимостта. През август 1991 г. Естония става независима. На 29 март 2004 г. Естония е приета в НАТО. На 1 май 2004 г. Естония се присъединява към Европейския съюз.
Естония -- Икономика --
Естония е с добре развита икономика.Селско стопанство
Реформирането на Естонската земеделска система започва през 1989г с приемането на закона за частното стопанство. 6 месеца след приемането му, близо 2000 са открити и няколко хиляди чакащи за одобрение. Една година по-късно работят повече от 3500 частни ферми. От Октомври 1991 на земеделците е позволено да притежават собствена земя. Това довежда до бум на фермите до 7200 до началото на 1992г. До първата половина на 1993, общо 8781 ферми са били създадени, покривайки обща площ от 225000 хектара, или ? от обработваемите земи.
Естония има 1.8млн. хектара гори със приблизително 274 млн. куб. м. дървесина. Съставлявайки около 9% от индустриалното производство през 1992, дървообработващата индустрия се развива допълнително през 90те благодарение на нарастващия износ на мебели и дървесина.
Рибарската индустрия, някога изцяло по съветски контрол, също има потенциал за принос към държавната икономика. С 230 кораба, включително 90 океански кораба, тази доходна индустрия оперира широко в международни води. Голям дял от естонския износ на хранителната индустрия се състои от риба и рибни продукти. През 1992 около 131000т жива риба са били уловени.
Енергия и природни ресурси
Естония е износител на електрическа енергия, но е изцяло зависима от външния пазар на нефт и природен газ. Природните залежи от нефт оценени на около 5млн тона в североизточната част на страната помагат да се захранват 2 огромни ТЕЦа близо до град Нарва. Грубо 23млн тона петрол са били добивани на година до началото на 90те. През 1990 Естония произвела около 17.2млрд киловатчаса електроенергия, от които около 8.5млрд са били изнесени за Русия и Латвия. Зависимостта от Русия за природен газ продължава, като Естония консумира 1.3млрд куб. м. руски природен газ през 1990.
Транспорт и телекомуникации
Естония има общо 30300км пътища (29200км от които асфалтирани и 1100 не асфалтирани) в началото на 90те. Има малки пътни задръствания, в резултат на сравнително ниския брой автомобили на човек – 140 на 1000 души. Естонските главни пътища включват магистрала М11 до Санкт Петербург и магистрала М12 до Рига. През 1990г по пътищата се пренасят 214млн тона товар или 85% от общия товар за годината. С общо 1126км железопътни пътища в Естония са пренесени 30млн тона товар и 16млн пътници през 1993г. Повече от 130км от железопътните линии са електрифицирани.
Главното летище на държавата, което се намира в Талин, може да поеме 2 средно големи самолета и да обслужва до 2млн пътници на година. Летища също има в Тарту и Парну, в бивши руски военни бази. През Септември 1995г Естония наследява флотилия от 15 самолета руската авиокомпания Аерофлот. През 1992г Естония има флотилия от 16 самолета. Държавна авиокомпания, Естония Еър, се създава през Декември 1992г.
Телекомуникациите изискват сериозна модернизация от естонска страна след получаването на независимост. Лошо качествени телефонни връзки и остаряло оборудване са сред най-сериозните проблеми. Първата в страната мобилна телефонна мрежа се създава през 1990г. Естетелеком, националната телекомуникационна компания има приблизително 341000 абонати през 1992. Само 2/3 от абонатите имат достъп на дълги разстояния извън Естония и до бившия Съветски Съюз. През 1993 има приблизително 600000 телевизора в употреба, или 1 телевизор на 2.6 души. Има едно радио на 1.7 души и един телефон на 3.9 души.
Туризъм
Туризма е важна област на развитие за Естония в края на 80те и дори повече след придобиването на независимост. С развитието на ферибота и въздушните линии започва да приема все повече туристи от западни държави, за сметка на спада на туристи от бившия Съветски Съюз. През 1990г броя на туристите се оценява на 500000; до средата на 90те достига до 1млн души. Строят се нови места за настаняване и някои от главните хотели в Талин се приватизират. Естония въвежда визи за посетителите след като придобива независимост но скоро след това ги отменя за много европейски страни, САЩ и Канада. Балтийските републики подписват споразумение, което позволява с виза от една от 3те републики да се пътува из всички. Средновековната част на Талин е главната туристическа атракция на Естония. Най-голям брой туристи има от Финландия и Швеция.
Естония -- Култура --
Културата на Естония е тясно свързана с тази на Русия и Финландия.
Естония -- Стил на живот --
Естонците са с добър жизнен стандарт.Естония всъщност е 2 различни държави – лятна Естония и зимна Естония. Може би във всеки гражданин на Естония, на северните държави, живеят 2 различни човека – летен и зимен. През Октомври цялата страна навлиза усоен мрак, който прониква до костите и не се отдръпва чак до Март. През Ноември и Декември всички надежди за светлина изчезват. По средата на деня има кратък период на светлина, но в 3 часа следобед нощта се спуска отново. През лятото ситуацията е почти обратна. От Март нататък, светлината се увеличава, докато през Юни нощта почти изчезва. От мрак се преминава към зора. Този преход от светлина към тъмнина и обратно продължава вечно. Това без съмнение е повлияло на естонския език, мислене и без съмнение повече от всеки един друг фактор.
Естония се различава от Скандинавия и другите балтийски държави по това, че нейното разположение означава, че от края на Април до средата на Август, нейната територия се намира в т.нар зона на астрономическо сияние. Не повече от няколкостотин километра широка, тази зона е уникална за света като цяло. На практика това означава, че след залез слънце не е вече светло, но не става и напълно тъмно веднага. Този феномен е непознат извън зоната на астрономическо сияние. По този начин той влияе на естонския начин на живот по начин по който е непознат за тези извън зоната. Възможно е основните характеристики на нацията да произтичат от това непрестанно редуване на светлина и тъмнина в заобикалящия свят.
Един интересен феномен е, че естонците са обединени като нация повече от език и разположение, от колкото от кръвни белези. Историческите книги потвърждават, че във естонските вени тече кръв от почти всички европейски нации, тъй като Естония е видяла много войни, глад и чума и по този начин сравнително често е губила голям дял от населението си, оставяйки страната празна за завоеватели, шведи и датчани, финландци и германци, холандци и шотландци, руснаци и поляци, всички тези предшественици съставляват естонците, това което те са днес. Поради това естонците могат да изглеждат твърде различно и няма преобладаващ цвят на очите или косата, форма на главата или лицето. Някои имат кафяви очи, други сини, сиви или зелени; косата може да бъде светла или тъмна. Естонците могат да бъдат бавни и сдържани, както и сприхави и нетърпеливи.
Независимо от това естонците имат някои удивителни и обединяващи качества. Първото от тях е носталгия. Тя е постоянна тема в естонските песни и поезия, литература и журналистика. Възможно е големите катаклизми на 20ти век – сибирските лагери на труда и германските бежански лагери да са засилили това чувство. Но корените на това отиват далеч назад във времето, когато шотландския войник, датския моряк и шведския заселник стигнали на чуждата земя в далечния север и които в сиянието на Естония тъгували за своите далечни домове.
Друго качество, което обединява естонците е тяхното уважение към науката и технологията. Естонецът иска всичко да е научно доказано, иначе не може да го повярва. От една страна естонците имат склонност бързо да привикват към всяка иновация, от друга е почти невъзможно за тях да подкрепят неща, които са нови, докато тяхната стойност не е научно доказана. По принцип във всеки естонец има противоречие между консерватизъм и приключенски дух – също като пейзажите на лятото и зимата. Един път печели едно, друг път друго.
Третата характеристика на естонците е чувството им за хумор, за насмешка, за ирония и самоирония. Естонския хумор е по-черен от английския. Зад храбрата фасада на естонската ирония се крие вътрешна носталгия и нежно сърце. Поколение след поколение, естонците са се научили да не се предават, дори и в най-безнадеждни ситуации.
И между другото, надеждата е това, което обединява естонците. Те се надяват да се върнат вкъщи, въпреки че вкъщи може да означава нещо различно за различните естонци.
Естония -- Политическа система, право и управление --
Естония е република.Парламентарна и административна система
Естония има неделим Парламент и административна система. Това означава, че законодателната власт е неделима от Парламента, „Риджикогу”, и няма регионални законодателни подразделения. По административни причини Естония е разделена на 15 области, 47 града и 207 населени места от селски тип.
На регионално ниво, централната власт се представлява от области финансирани от държавния бюджет. Областния управител е глава на областното управление и се избира от централната власт по предложение на Министър Председателя. Областните управители надзирават и съветват областните органи. Естония има едноредова система на местно управление, с общини, предградия и градове със собствено самоуправление от 1990г. Основният принцип регулиращ месното управление е заявен от конституцията и гласи, че всички месни дела трябва да се разглеждат месно и независимо от централната власт, където това е в съответствие със закона.
Федерален Парламент
Еднокамарния законодател орган, „Риджикогу”, се състои от 101 членове избрани с широк вот от имащите право да гласуват, за 4 години, използвайки партийни листи с пропорционално разпределение. „Риджикогу” инициира и гласува закони, приема националния бюджет и следи работата на правителството. Отделни членове или комисии към Парламента могат да инициират собствено законодателство, също както и членовете на Парламента.
Има 10 комисии към народното събрание със средно между 8 и 12 членове. Член на „Риджикогу” може да бъде член само на една комисия, но може да бъде заместник в друга комисия. Работата на комисиите се ръководи от председател или от негов заместник, в случай на отсъствие. Законопроектите се представят на комисиите за проверка и поправки. Тези комисии са отговорни за законотворчеството, докато не бъде окончателно одобрено в пленарна зала. Комисиите гласуват резолюциите с мажоритарен вот. Една трета от членовете на комисията трябва да присъстват за да се осигури кворум. „Риджикогу” може също така да избира специални комисии и техните членове, определяйки тяхното членство, обхват и продължителност на тяхното пълномощие по време на създаването им. Тези комисии се формират с резолюции на „Риджикогу” за да изпълняват специфични или временни задължения.
Политическите партии се считат за политико определящите тела в Естония и не стриктно като част от законодателната власт. Тяхната власт в „Риджикогу” е така ограничена. Веднъж избрани членовете официално представляват само техния електорат. Членовете на партиите сформират фракции в „Риджикогу”, които са важна част от неговата структура. Те трябва да имат поне 5 членове, но членовете не са задължени да се присъединят към фракция, ако не искат. Членовете на партиите, нормално ще се опитат да сформират фракции, така осигурявайки че политиката на партията ще се следва в Парламента. Фракциите могат да внасят законопроекти в „Риджикогу” и също така имат права да предлагат промени в законопроекти. От Март 1999г приблизително 15.7% от законопроектите са внесени от фракции.
Президента
Естония има силна президентска система. „Риджикогу” избира Президента на републиката, официалният държавен глава за срок от 5 години. Президентът трябва да получи 2/3 от вота за да бъде избран. Иначе решението се взема от електорално тяло състоящо се членове на „Риджикогу” и представители на месната власт. Президентът представлява Естония в международни и дипломатически отношения, инициира поправки в конституцията, свиква избори за „Риджикогу” и е глава на въоръжените сили. Формална роля на Президента е и да номинира кандидата на Министър Председател, който обаче след това трябва да бъде одобрен от Парламента. Президента може да изкара не повече от 2 последователни мандата и не трябва да показва партийни пристрастия докато е на поста.
Правителството
Изпълнителната власт се състои от съвет от министри (или кабинет), който се ръководи от Министър Председател. Министър Председателя номинира 15 министри след като е оторизиран за това от „Риджикогу”. Ако „Риджикогу” се провали да избере Министър Председател, Президента може да разпусне Парламента и да свика нови избори. Това става автоматично, ако няма избран Министър Председател, след 4 гласувания в Парламента. Правителството решава националната политика и я прилага чрез иницииране на закони. Законопроектите и националния бюджет се внасят в „Риджикогу” за проверка и одобрение.
Месно управление
Областните управи, водени от областни управители, са свързващото звено между централна и месна администрация. Те са отговорни за защитаването на интересите на държавата на локално ниво, сключвайки договори за делегирането на задачи от централната към месната власт във връзка с регионалната политика и координиране на общи действия между регионалните офиси на управляващите министри, агенциите и месните власти. Областния управител трябва също да следи решенията на месното управление за тяхната легитимност.
Общинските съветници и други представители на месната власт се избират директно от гражданите и на свой ред сформират общински съвети отговорни за въпроси като осигуряването на публични услуги като образование и социални грижи.