Чехия -- География --
Официално име: Република Чехия
Столица: Прага
Официална валута: ЕВРО
Езици: чешки, словашки
Религии: католици, други
Население: 10,283,000
Територия: 78,864 кв. км
Релеф: Бохемия в централаната и западната част на страната се състои от равнинин, хълмове и плата, обкръжени от
ниски планини. Моравия на югоизток е хълмиста и граничи с Караптите
Териториално деление: 13 региона
Чехия -- История --
В древността е населена от племена с лужишка култура, келтското племе бои и др. През V – VI в. територията на Чехия е заета от западно-славянски племена, които стават доминиращ елемент. През VII в. влиза в княжеството на Само; през IX – X в. в раннофеодалното Великоморавско княжество. В началото на X в. се образува независима чешка феодална държава (княжество). При Карл I Чешки (1346 – 78, германски император под името Карл IV) Чехия е мощна феодална държава. В началото на XV в. класовите и националните противоречия в Чехия се изострят. Хусистките войни силно разклащат феодалния строй. В 1526 Чехия попада под властта на Хабсбургите. След потушаването на Чешкото възстание 1618 – 20, сложило начало на Тридесетгодишната война (1618 – 48), Чехия е напълно покорена от Хабсбургите. Срещу политическия и социалния гнет на Хабсбургите през 1848 избухва буржоазно-демократична революция, чиято връхна точка е Пражкото възстание (12 – 17 юни 1848). След поражението на Австро – Унгария в I СВ и разпадането й (1918) е създадена независима Чехословашка република (28 октомври 1918) с президент Т. Масарик. Според Мюнхенската спогодба, подписана на 29 септември 1938 в Мюнхен от главите на правителствата на Англия (Н. Чембърлейн), Франция (Е. Даладие), фашистка Германия (А. Хитлер) и фашистка Италия (Б. Мусолини), Чехословакия е разпокъсана – страната е задължена да предаде на Германия Судетската област и да задоволи териториалните искания на Полша и Унгария. През 1938 – 39 чешките земи са окупирани от Германия и са обявени за германски протекторат. През 1946 след изборите за Национално събрание на Чехословакия е съставено социалистическо правителство, начело с К. Готвалд. Опитът за реставрация на капитализма (буржоазна контрареволюция) през февруари 1948 е осуетен. През 1960 Чехословакия е преименувана в Чехословашка социалистическа република. През 1968 – 69 е направен нов неуспешен опит за демократизация на страната. От януари 1969 Чехословакия е социалистическа федерация, съставена от две самостоятелни равноправни републики. Председател на федеративното правителство от януари 1970 е Л. Щроугал. Член на ООН от 1945. През 1993 г. Словакия се отделя и двете републики стават самостоятелни държави.Това мирно разделение е прието да се нарича Кадифен развод. През 1999 г. Чехия е приета в състава на НАТО, а от 1 май 2004 г. е пълноправен член на Европейския съюз.
Чехия -- Икономика --
След 1989 започва реформа в икономиката, свързана с либерализация на цените,
реституция, масова приватизация чрез ваучери на две вълни. След разделянето със Словакия Чешката икономика преживява
така нареченото "икономическо чудо" - бърза приватизация, ниска безработица и липса на хиперинфлация.
Въпреки това страната е в рецесия през периода 1997-1999 г.
Чехия разполага със залежи на каменни и лигнитни въглища, живак, антимон, калай, цинк, желязо, уран.
Обработващата индустрия включва машиностроене, стоманодобив, стъкларство,
хранително-вкусова промичленост. Износът на страната включва промичлени стоки, автомобили,
транспортно оборудване, бира. В селското стопанство са застъпени зърнени култури, захарно цвекло,
хмел, въпреки че като цяло Чехия е промишлена страна.
За по-подробни данни и справки за икономиката и бизнеса в Чехия
можете да дадете заявка по електронната поща или на телефон 0898-360-972.
Чехия -- Култура --
Културата на Чехия е съчетала най-доброто от славянската и немската
традиция.Чехия е страна, която е известна с доста богатото си културно наследство. Нейната столица е разположена в красивата провинция Бохемия, на брега на река Вълтава. Тя е любима туристическа дестинация в Европа - със запазените си готически и барокови сгради, с оживените си кафенета и площади, с младежката си атмосфера. През 1992 година Прага влиза в списъка на ЮНЕСКО за историческо наследство със своите близо 2000 културни паметника. Някои от тях са Пражкия замък от 9-ти век, кралският замък, манастирът "Св.Георги", катедралата "St. Vitus", kakто и готическите къщи от "Златната алея", подслонили личности като Франц Кафка. Там има също и музей на восъчните фигури. Страната е известна и със своите галерии и музеи: Moravian Gallery в Бърно, Regional Art Gallery в Либерек, National Gallery, City Gallery, Czech Museum of Fine Arts, Galerie Rudolfinum, Jewish Museum, Mucha Museum, които се намират в Прага.
Богатото културно наследсто на Чехия проличава и от летния календар на събитията в страната през 2005 г.. Чехия може да се похвали с многобройните фестивали, провеждащи се там всяка година. Някои от тях са:
Световният цигански фестивал "Каморо" в Прага се е състоял се за първи път през 1999 г.. Всяка година цари многообразие от традиционна и класическа музика, цигански джаз, филми, пиеси, танци, фотографии и рисунки.
Международният филмов фестивал за деца и юноши се провежда в Злин. Градът има традиции в тази област, дори и по време на немската окупация. Точно поради този факт се ражда и фестивалът (1961 г.), който е най-старият такъв в света.
Пражкият пролетен международен музикален фестивал е едно от най-големите следвоенните събития. През 2005 г. се отбелязва 150-годишнината от рождението на Яначек, както и 100-годишнината от смъртта на Дворак.
Световният фестивал на кукленото изкуство, датиращ от 1996 г., събира най-добрите куклени шоута от световен мащаб. Прага по принцип се приема за средище на това изкуство.
Пражкият танцов фестивал - "Tanec Praha" (в превод “Танцувай, Прага!”), започнал през 1989 г., е едно от значимите събития в календара на столицата.
През 1992 г. фестивалът за камерна музика в Чески Крумлов бе вписан в списъка на важните световни културни наследства на ЮНЕСКО. Освен това в района около Чески Крумлов има достойно количество музикални фестивали.
В Чески Крумлов се провежда и Cesky Krumlov Piano Festival.
Всяка година през юли и август се провежда фестивалът за камерна музика “Ameropa” в Прага. Столицата определено е един музикален град. Тя е била такъв дори още преди денят, в който Моцарт й е посветил не само неговата Пражка симфония (номер 38), но и може би най-известната си опера – “Дон Джовани.
Отново в столицата, в продължение на десет дни се провежда и традиционният фолклорен фестивал. С това събитие чехите отбелязват невероятното си народно културно наследство.
Почти три месеца продължава традиционната панорама на Шекспир. Събитието е проведено за първи път през 1994 г. .
Минералните кални бани Францискови Лазне, или известни още с немското си наименование “Франценсбад”остават все още едни от най-известните в Европа. Там често са ходили Гьоте и Бетовен.
Чехия е известна и със своите музиканти, композитори, поети и творци от различни други сфери. Някой от тях са филмовият продуцент Vratislav Slajer, филмовият критик Tomas Baldynsky, романтичният поетът Karel Hynek Macha, починал едва 26 годишен. Леош Яначек (на чешки Leos Janacek) е най-известния композитор на Моравия и едно от големите имена на ХХ век. Той е най-известен с оркестралната си пиеса Sinfonietta, както и със своите опери.
Туристите, посетили Чехия, са неизменно впечатлени от архитектурното великолепие на страната, което включва сгради, представляващи шедьоври на барока, Art Nouveau и кубизма.
В Чехия има изключително голям брой културни паметници. Над 2000 запазени замъци и имения – повече на кв. км. отколкото в която и да било друга страна на света, представляват много важна част от културното наследство на страната, както със своя брой, така и със своята голяма историческа и художествена стойност.
Днес повечето от тези замъци и имения са държавна собственост, въпреки че доста от тях са върнати на своите първоначални собственици, които са аристократични фамилии или църковни институции. Те реставрират сградите и ги оставят отворени за посещения от туристи.
Многобройните замъци в Чехия са едно от богатствата на страната.
Karlstejn
Най- известният замък, намиращ се извън Прага - селото Карлстейн се намира на 28 км. югозападно от града по продължението на река Бероунка. Много високият готичен замък се издига над селото от върха, на който е бил построен. Той е бил строен от1348 до 1357 за Чарлз IV. Тази част от селото, която лежи точно под сания замък е известна като Budnany, но по- късно е била обединена с по- голямо село по продължението на реката.
Czech Paradise
Бохемският рай е разположен на 100 км. североизточно от Прага. През 1955 г. Бохемският рай е провъзгласен за първата защитена природна зона в страната.
Konopiste
Замакът Konopiste е бил построен от семейство Бенесовец в гористата регион на долината на река Sazava през 1300 г.
Други замъци - Hluboka, Bezdez, Rabi, Loket, Okor - руините на този замък се намират северозападно от Прага, точно извън самия град.
Kromeriz
Кромериц е сред съкровищата на Чехия. В края на 1998 г. местните градини влизат в списъка на ЮНЕСКО за културно и природно наследство.
Посетителите на Кромериц са очаровани от градската зала и часовника. В южния край на площада се издига високата 84 метра кула на Kromeriz Chateau - най- забележителния паметник в града.
Много знаменителна е конгресната зала, където през 1848 г. се е състоял съставният имперски конгрес на австрийската монархия.
Изящните помещения на шатото включват места за срещи на различни симпозиуми, които са също така интересни и за филмовата индустрия. Тук Milos Forman е завършил филма си Амадеус. Профилът на кулата се намира и върху чешката банкнота от 1 000 крони. В двора на шатото са градините, които са не само зелените бели дробове на града, но и също и един от най- знаменителните работи на градинската архитектура не само в Чехия, но и в цяла Европа.
Archbishop's chateau
Аrchbishop's chateau се издига над историческия град Кромериц и е главната атракция за посетителите. Шведски войници разрушили оригиналния готически замък, по- късно, по време на 30 годишната война, напрвен в ренесансов стил. По поръчка на епископ Каръл II е бил построен грандиозен палат в стил ранен Барок. Filiberto Lucchese и Giovanni Pietro Tencalla, двамата архитекти на императорския дворец във Виена, дали на шатото италиански нотки. Те са работили също и по други сгради в новия град.
Church of St. Jan Krtitel
Църквата St. Jan Krtitel била първоначално романска с готически елементи, построена през 17 век от студенти. През 18 век те започнали да строят нова църква. Проектът се чертае на базата на етажния план на виенската църква в Ренгас, фасадата- на виенски и парижки работи и на входа е поставена статуя, изобразяваща кръщението на Христос, пред който се прекланят ангели. Тази църква е считана за една от най- красивите църкви през 18 век в Моравия.
Chateau gardens and the Flower garden
Шато градините се простират от шатото към река Моравия. През 19 век тяхната функция се променя в парк от 64 хектара. Граината с цветята е оставил Каръл II. Късният ренесансов стил на градината с цветя е завършен през 1665 г. на удължения двор - 300 на 485 метра. Главната порта води до необичайно дълга галерия - 244 м. Градината е снабдена със сложна напоителна система, изкуствени езера с риби и различни видове фонтани.
Най-известният чешки писател несъмнено е Франц Кафка (1883-1924), който в началото на 20 век, заедно с група немскоезични еврейски писатели в Прага, изиграва ключова роля на литературната сцена.
Сред съвременните популярни романисти са – Милан Кундера, Иван Клима и Йозеф Скворецки.
През 1984г чешкият поет Ярослав Сиеферт получава Нобелова награда.
Сред чешките драматурзи е Вацлав Хавел, който е по-добре познат като първият президент на Република Чехия, избран през 1992г след разделянето на Чехословакия.
Чехия -- Стил на живот --
Чехите са откровени, уравновесени хора, разкриващи необичайно широк сектър от културни, религиозни и политически влияния за такава малка държава – от германски и австрийски до полски и унгарски, от либерални до дълбоко консервативни, от глобално мислене до пламенен национализъм.
Чехия е сред страните от бившия социалистически блок, които са
със сравнително висок жизнен стандарт.Чехия е страна, разположена в централна Европа, с обща площ от 78 866 кв. км.. От тях 77 276 кв. км. са суша и 1 590 кв. км. - вода. Тя граничи с Австрия, Германия, Полша и Словакия, а границите са с обща дължина от 1 881 км.
Климатът е умерен, лятото е хладно, зимата - влажна, студена и облачна. Бохямия на запад се сътои от хълмисти полета, хълмове и плата, заобиколени от ниски планини. Моравия на изток се състои от много хълмиста природа. Най- високата точка в Чехия я връх Снежка - 1 602 м., а най- ниската - река Елба - 115 м. Природните богатства са каменните въглища, каолина, графита, глината и дърветата.
През 400 г. пр. Хр. на територията на днешна Чехия живеят келтски племена, а през V в. се заселват славянски племена.
Паричната единица е чешката крона (Кс) = 100 халера.
Чехия е с население от 10 241 138 души (юли 2005 г.). Тя е на 81 място по брой на населението. 14,7% са на възраст от 0-14 години (мъже- 773 028/жени- 731 833). 71.1% - на възраст от 15-64 години (мъже 3 651 018/жени 3 627 006) и 14.2% са на 65 и повече години (мъже 565 374/жени 892 879). (2005 г.)
Средната възраст при жените е 40.82 години, а при мъжете - 37.2 години. Прирастът на населението е -0.05%, а нивото на раждаемост е 9.07 раждания/1,000 човека. Нивото на смъртност: 10.54 смъртни случая/1,000 човека. Чехитя са 90.4%, моравците - 3.7%, други 4%.
По-голямата част от населението (59%) не са вярващи. Най-посещавана е римокатолическата църква (27%).
Най-голямата църква в Чехия е Католическата. Въпреки това по-малко от 30% от населението определят себе си като католици, а още по-малко ходят редовно на черква. Втора по-големина е Хуситската църква, следвана от многобройни протестантски секти, най-голямата от които е Евангелистката църква на чешките братя. В столицата Прага се намира най-голямата еврейска общност в страната с около 6000 члена.
Езикът, който говорят хората там е чешкият, а националният празник е на 28 октомври.
Чехите са известни с бирата и като хора, които умеят да се забавляват добре. Ето и някои от фестивалите и другите забавления, организирани там:
Световният цигански фестивал Каморо в Прага се е състоял се за първи път през 1999 г. Събитието обединява в чешката столица най-жизнерадостните цигански звуци и ритми от целия континент. Тези вечно пътуващи хора – ромите и циганите – притежават уникална странстваща култура, която географските граници на съвременните държави не могат да ограничат. Целта на фестивала е да покаже тяхната култура, както и да доведе до по-добър диалог и по-добро разбиране на ромското малцинство. Всяка година цари многообразие от традиционна и класическа музика, цигански джаз, филми, пиеси, танци, фотографии и рисунки.
Международният филмов фестивал за деца и юноши се провежда в Злин. Градът има традиции в тази област, дори и по време на немската окупация. Точно поради този факт се ражда и фестивалът (1961 г.), който е най-старият такъв в света. Покрай състезанията за най-новите творби – анимация, кукли, игрални филми, се прожектират и студентски и документални филми. Правят се също и ретроспективни прожекции, а специално внимание се обръща на лентите от Чехия, Унгария, Словакия и Полша.
Пражкият пролетен международен музикален фестивал е едно от най-големите следвоенните събития. През 2005 г. се отбелязва 150-годишнината от рождението на Яначек, както и 100-годишнината от смъртта на Дворак. Това предполага наличието на симфонии, опери, оратории и камерни пиеси в програмата на събитието.
Световният фестивал на кукленото изкуство, датиращ от 1996 г., събира най-добрите куклени шоута от световен мащаб. Прага по принцип се приема за средище на това изкуство.
Пражкият танцов фестивал - "Tanec Praha" (в превод “Танцувай, Прага!”), започнал през 1989 г., е едно от значимите събития в календара на столицата. Участие взимат балетни и танцови трупи от целия свят.
През 1992 г. фестивалът за камерна музика в Чески Крумлов бе вписан в списъка на важните световни културни наследства на ЮНЕСКО. Освен това в района около Чески Крумлов има достойно количество музикални фестивали.
В Чески Крумлов се провежда и Cesky Krumlov Piano Festival. Цените на билетите за 12тото издание на събитието са от 200 до 360 чешки крони. Фестивалът се препоръчва горещо на онези любители на пианото, които копнеят за невероятно красива природа и се интересуват от история.
Всяка година през юли и август се провежда фестивалът за камерна музика “Ameropa” в Прага. Столицата определено е един музикален град. Тя е била такъв дори още преди денят, в който Моцарт й е посветил не само неговата Пражка симфония (номер 38), но и може би най-известната си опера – “Дон Джовани”. Затова не е случаен фактът, че именно тук се събират музиканти, свирещи камерна музика. Концертите са в едни от най-популярните места в Прага – включително Klementinum (Залата на огледалата) и Музея на чешката музика. Билетите са от 150 до 300 крони.
Отново в столицата, в продължение на десет дни се провежда и традиционният фолклорен фестивал. С това събитие чехите отбелязват невероятното си народно културно наследство.
Почти три месеца продължава традиционната панорама на Шекспир. Събитието е проведено за първи път през 1994 г. и освен столицата Прага посещава още Бърно и Братислава.
Любителите на “живия джаз” могат да посетят “AghaRTA”. Любопитен е фактът, че заведението е кръстено на албум на великия Майлс Дейвис, починал ден преди откриването на “джаз-центъра”.
“Radost FX” е една от перлите на нощния живот на столицата.
Чешката кухня в основата си е централноевропейска с немски, унгарски и полски влияния. Нейна оснава черта е месото, гарнирано с голяма порция кнедли, картофи или ориз, полят с гъст сос, също така със зеленчуци, кисело зеле. Стандартното бързо ястие е печено свинско с кедли и кисело зеле. Кимион, бекон, пържено сирене и много сол са характерни за чешката храна. Сред обичаните ястия са още мариновано говеждо, сливови кнедли, гулаш. Чешките десерти са много разнообразни и обикновено тежки, тъй като съдъжат масло и бита сметана. Някои популярни десерти са палачинките със сладко или сметана, медовник (меден кекс), боровинкови кнедли, ябълков щрудел, плодов сметанов сладолед.
Яденето в Чехия най-често се поднася с националната напитка – бирата. Чешкото пиво е световноизвестно. Негови представители са марките Staropramen, Pilsner Urquell, Budweiser Budvar, Kozel Premium
Чехия -- Политическа система, право и управление --
Чехия е парламентарна република. Столица на страната е град Прага. Има 13 региона и една столица* (Jihocesky Kraj, Jihomoravsky Kraj, Karlovarsky Kraj, Kralovehradecky Kraj, Liberecky Kraj, Moravskoslezsky Kraj, Olomoucky Kraj, Pardubicky Kraj, Plzensky Kraj, Stredocesky Kraj, Ustecky Kraj, Vysocina, Zlinsky Kraj, Praha (Prague)*). Конституцията е ратифицирана на 16 декември 1992 г. (действа от 1 януари 1993 г.)
Изпълнителни органи са:
Президентство: Президент Вацлав Клаус (от 7 март 2003 г.)
Бележки: първият президент на Чешката република Вацлав Хавел слезе от поста на 2 февруари 2003 г., служил точно 10 години. Накрая, на 28 февруари 2003 г., след два неокончателни избора през януари 2003 г., парламентът най- накрая избра наследник за поста.
Правителство: Министър председател Jiri PAROUBEK (от 25 април 2005 г.), заместник председатели Zdenek SKROMACH (от 4 август 2004 г.), Martin JAHN (от 4 август 2004 г.), Pavel NEMEC (от 4 август 2004 г.), Milan SIMONOVSKY (от 4 август 2004 г.).
Министерски съвет: Кабинетът е назначаван от президента по препоръка на министър председателя.
Избори: Президентът се избира за срок от 5 години. Последните успешни избори бяха на 28 февруари 2003 г. (след предишните неокончателни избори - на 15 и 24 януари 2003 г.), а следващите ще се проведът през януари 2008 г.. Министър председателя се назначава от президента.
Резултати от изборите: на 28 февруари 2003 г. за президент е избран Вацлав Клаус. Тои е получил 142 гласа, а опонентът му - Jan SOKOL - 124 гласа.
Законодателен орган е:
Парламент от две палати - състои се от Сенат (81 депутата за срок от 6 години; една трета от тях са избирани на всеки две години) и Палата на депутатите (200 депутата, избирани за 4 години).
Избори: Сенат - последно е избран на два етапа - 5-6 ноември и 12-13 ноември 2004 г. (следващите избори ще са през ноември 2006 г.); Палата на депутатите - последно е избрана на 14-15 юни 2002 г., а следващите избори ще са през юни 2006 г.
Резултати от изборите: Сенат - процент на гласовете по партии - NA%; депутати от партия: ODS - 37, KDU-CSL - 14, Open Democracy - 13, CSSD - 7, Caucus Open Democracy - 7, независими - 3; Палата на депутатите - процент на гласовете по партии: CSSD - 30.2%, ODS - 24.5%, KSCM - 18.5%, Коалиция KDU-CSL & US-DEU - 14.3%, други по- млади - 12.5%; депутати от партия: CSSD - 70, ODS - 57, KSCM -41, KDU-CSL - 21, US-DEU - 10, независими - 1.
Съдебен орган са: Върховния съд и Конституционния съд. Председателите и заместник председателите се назначават от президента за срок от 10 години.
Политически партии и лидери: Caucus SNK [Josef ZOSER]; Християнска и Демократична обединена чехословакска партия на народа или ХДОЧСЛ [Miroslav KALOUSEK, прдседател]; Граждански Демократичен Съюз или ГДС [Jirina NOVAKOVA, председател]; Гражданска Демократическа Партия или ГДП [Mirek TOPOLANEK, председател]; Комунистическа Партия на Бохемия и Моравия [Miroslav GREBENICEK, председател]; Комунистическа Партия на Чехословакия или КПЧ [Miroslav STEPAN, председател]; Чешка Национална Сициална Партия [Jaroslav ROVNY, председател]; Чешка социално- демократическа партия [Stanislav GROSS, изпълняващ длъжността председател]; Европейски Демократи [Jan KASL]; Обединение за собода - Обединение за демокрция [Hana Marvanova, председател]; Отворена Демокрация [Sona PAUKRTOVA, председател].
Политически групи и лидери, упражняващи натиск: Бохемска и Моравска търговско - обединена конфидерация [Milan STECH].
Участие в международни организации: ACCT (наблюдател), Australia Group, BIS, CE, CEI, CERN, EAPC, EBRD, EIB, EU (нов член), FAO, IAEA, IBRD, ICAO, ICC, ICCt (подписваща страна), ICFTU, ICRM, IDA, IEA, IFC, IFRCS, ILO, IMF, IMO, Interpol, IOC, IOM, ISO, ITU, MIGA, MONUC, NATO, NEA, NSG, OAS (наблюдател), OECD, OPCW, OSCE, PCA, UN, UNAMSIL, UNCTAD, UNESCO, UNIDO, UNITAR, UNMEE, UNMIK, UNMIL, UNOMIG, UPU, WCL, WCO, WEU (присъединяващ се член), WFTU, WHO, WIPO, WMO, WToO, WTO, ZC.