Бурунди -- География --
Местоположение: Централна Африка, източно от Демократична Република Конго
Гранични държави: Демократична Република Конго – 233 км, Руанда – 290 км, Танзания – 451 км
Столица : Бужумбура
Площ: 27 830 кв.км
Земна площ: 25 650 кв.км
Водна площ: 2 180 кв.км
Обработваема площ: 35,57%
Най-ниска точка над морското равнище: 772 м
Най-голям град на Бурунди: Бужумбура
Население на Бужумбура: 321 000
Застрашени видове в страната: 17
Проблеми, свързани с околната среда: ерозия на почвата, което се дължи на прекомерната паша и също така развитието на земеделските земи в недоходоносни земи; обезлесяване (намалява броят на горските площи заради прекомерното изсичане на дървета като материал за огрев); застрашаване от изчезване на някои представители на дивата природа.
Релеф: хълмист и планински, на изток се намира плато, има и равнини
Природни бедствия: наводнения, свлачища, суша.
Бурунди е една от най-малките страни в Африка. Тя няма излаз на море и е с екваториален климат. Средните годишни температури варират от 17 до 23 градуса по Целзий, но климатът е предимно умерен. Средното количество на валежите през годината е около 1500 мм. Дъждовните периоди са от февруари до май и от септември до октомври, а сухите са от юни до август и от декември до януари. Най-високият планински връх се нарича Хеха с височина от 2 690 м, намира се югоизточно от столицата Бужумбура. Най-важната река в страната е Нил. Езерото Виктория също е важен воден източник, следвано с не по-малка важност от езерото Танганика, което е разположено в югозападната част на Бурунди. В страната голяма част от земята е използвана за земеделие или паша, което води до унищожаване на гори, почвена ерозия и загуба на обитаема за животните зона, поради селското населние. Поради голямото население унищожаването на горите в страната е почти абсолютно и изцяло. Оставащите 600 кв. км продължават да бъдат унищожавани със скорост от 9% годишно.
Бурунди -- История --
Племената туа, тутси и хуту са обитавали територията на Бурунди до нейното създаване преди повече от пет века. Тази територия била управлявана като кралство от племето тутси, а в началото на 13 век немци и белгийци се заселват край Танганика.
През 1899 година Бурунди е колонизирана от Германия и включена в състава на Германска Източна Африка. През 1916 година, по време на Първата световна война, страната е завзета от белгийски войски. През 1923 година, с решение на Обществото на народите, Бурунди и съседната й Руанда стават белгийски подмандатни територии под името Руанда-Урунди. След края на Втората световна война се потвърждава статута на Руанда-Урунди като подопечна територия на Белгия.
На 27 юни 1962 година ООН отменя белгийската опека над територията Руанда-Урунди. На 1 юли 1962 година Бурунди е провъзгласена за независима държава - конституционна монархия. Четири години по-късно страната е обявена за република.
През 1993 г. се провеждат първите демократични избори, спечелени от Мелхиор Ндадайе (водач на хуту). След 1993 година Бурунди е разтърсвана от междуплеменен конфликт, прераснал във войни между местните племена тутси и хуту. Над 300 000 са жертвите на този конфликт само за една година. На 26 август 2005 г. за президент на страната е избран Пиер Нкурунзиза, който също произхожда от хуту.
Понастоящем Бурунди е демократична република, начело с президент. Шестдесет и два процента от населението изповядва римокатолицизъм, десет процента ислям, а останалата част има туземски вярвания.
Бурунди -- Икономика --
Бурунди е една от най-бедните страни на планетата, което се дължи отчасти на географското й положение, слабата законодателна система, липсата на достъп до образование, разпространението на СПИН. Приблизително 80% от населението на страната живее в бедност. Недостигът на храна става най-осезателен най-вече през 20 век и според Световната хранителна програма 56,8% от децата под 5 години страдат от хронично недохранване. В резултат на бедността, Бурунди зависи от чуждата помощ, която получава. Най-добре развито е селското стопанство, което осигурява 58% от БВП на държавата. Най-големият източник на приходи за страната е кафето, което представлява 93% от износа на Бурунди. Други продукти са памукът, чаят, царевицата, сладките картофи, бананите, маниоката, както и телешкото, млякото и животинската кожа. Част от полезните изкопаеми на страната включват уран, никел, кобалт, мед и платина. Освен селското стопанство, други разпространени индустрии са монтаж на вносни компоненти, капитално строителство, хранително-вкусова промишленост, както и производстовото на стоки като одеала, обувки, сапун. Паричната единица на Бурунди е франк. Държавата е част от Източноафриканската общност и е потенциален член на бъдещата Източна Африканска Федерация.
Бурунди -- Култура --
Културата на Бурунди се основава на местните традиции и влиянието на съседните държави. Тъй като селското стопанство е главен отрасъл за страната, типичното ястие за местните хора се състои от сладки картофи, житни растения и грах. Заради високата си цена месо се консумира едва няколко пъти месечно. Занаятите са важно изкуство в Бурунди и предизвикат интереса на туристите като подаръци от страната. Плетенето на кошници е сред популярните занаяти. Създаването на маски, щитове, статуи, грънчарството също са развити в страната. Свиренето на барабани е част от културното наследство на Бурунди. Световно известните кралски барабанисти на Бурунди са познати с традиционното свирене на барабани, използвайки “амашико”, “ибишикисо” и “икираниа” барабани. Танците също съпътстват тези изпълнения, особено в празнични дни и на семейни събирания. “Абатимбо”, което се изпълнява при официални церемонии и рутиали, и бързото “абаниагасимбо” са известни танци в страната. По-известни музикални инструменти, които се използват в страната, са флейта, цитра, “икембе”, “индононго”. “умудури”,”инанга” и “иниагара”. Използваните езици в страната са кирунди, френски и суахили. Грамотността на хората е ниска заради ниската посещаемост на училищата. Въпреки това народната традиция е силна и разкрива историята, както и житейски уроци чрез поезия, приказки и песни. “Имигани”, “индиримбо” и “амазина” са литературни жанрове, които съществуват в Бурунди. Баскетболът е известен спорт в Бурунди. Футболът също е полуряно развлечение в цялата страна. В страната се празнуват повечето християнски празници и най-вече Коледа. Денят на независимостта на Бурунди се празнува на 1 юли. Друг национален празник от 2005 насам е “Eid al-Fitr”. Наскоро парламентът прие промени в закона, с които се криминализира хомосексуалната ориентация, като наказанието за подобно нарушаване на закона е 2 до 3 години затвор и глоба от 50 000 до 100 000 франка.
Бурунди -- Политика --
Бурунди е президентска република, базирана на представителната демокрация и многопартийната система. Президентът е държавен глава, но в същото време и министър-председател. Законодателната власт е в ръцете на парламента, който е двукамарен и има петгодишен мандат. На 13 март 1992 г. водачът на тутси, Пиер Буйоя установява конституция, която постановява многопартийна система. В страната към момента има 21 регистрирани партии. На 6 юни 1998 г. конституцията е променена като от един вицепрезидентите стават двама. Има Преходно Народно Събрание и Преходен Сенат. Преходното Народно Събрание се състои от 170 члена, като те се избират от народа за срок от 5 години. Преходният Сенат включва 52 члена като 3 от местата са запазени за бивши президенти. В конституцията се посочва, че 30% от членовете на сената трябва да бъдат от женски пол. Хората, които участват в Сената, се избират от електорални колегии, които се състоят от членове от всяка една от провинциите и общините в Бурунди. За всяка една от седемнадесетте провинции се избират един “хуту” и един “тутси” сенатор. Мандатът отново е от 5 години. Президент на Бурунди се избира за период от 5 години. Настоящ президент от 2008 г насам е Пиер Нкурунзиза. Той избира и двамата вицепрезиденти, които в момента са Йвес Сахингуву и Габриел Нтисезерана. Президентът назначава длъжностни лица в Министерски съвет, които са част от изпълнителната власт. Президентът също така може да избере 14 члена от Сената, които да работят в Министерски съвет. Членовете на Министерски съвет обаче първо трябва да бъдат одобрени от 2/3 от Народното събрание.
Решенията на Върховния съд са с най-голяма тежест. Съществуват 3 апелативни съдилища, които в йерархично отношение са под Върховния съд. Трибуналите от първа инстанция са използвани като Съдебен съвет във всяка една от провинциите на Бурунди.
Най-голямата административна единица на Бурунди са провинциите. Страната се разделя на 17 провинции, 117 общини и 2638 „подобщини“. От 2000 г. провинцията Бужумбура е разделена на две - Бужумбура Мери и Бужумбура Рурал.
Провинциите са следните:
Бубанза (Bubanza),
Бужумбура Мери (Bujumbura Mairie),
Бужумбура Рурал (Bujumbura Rural),
Бурури (Bururi),
Гитега (Gitega),
Канкузо (Cankuzo),
Кибитоке (Cibitoke),
Карузи (Karuzi),
Каянза (Kayanza),
Кирундо (Kirundo),
Макамба (Makamba),
Мурамвия (Muramvya),
Муйинга (Muyinga),
Мваро (Mwaro),
Нгози (Ngozi),
Рутана (Rutana),
Руйиги (Ruyigi).