Андора -- География --
Официално име: Княжество Андора
Столица: Андора ла Веля
Територия: 468 кв км
Релеф: Андора се състои от няколко планински долини, чиито потоци захранват река Валира.
Климат: студена зима и топло, сухо лято
Официална валута: ЕВРО
Население: 70 549 (юли 2005);
структура по години (2005): 0-14 години: 14.8% (мъже 5 471/ жени 4 995),
15-64 години: 71.5% (мъже 26 463/ жени 23 977), 65 годинии и повече: 13.7% (мъже 4 780/жени 4 863);
средна възраст (2005): общо: 40.34 години, мъже: 40.63 години, жени: 40.02 години;
темп на нарастване на населението (2005): 0.95%; Заради големия брой имигранти и високата раждаемост, населението на Андора винаги се е увеличавало.
очаквана продължителност на живота (2005): цялото население: 83.51 години; мъже: 80.6 години;
жени: 86.6 години;
гъстота: 144,5 души на кв км. Андора е най-гъсто населената страна в Европа.
сепен на урбанизация (1986): 64.7% живеят в градовете, 35.3% живеят в села;
полов състав (1990): 53.1% мъже, 46.9% жени;
религиозен състав: католици (95%), юдеи, протестанти;
етнически състав: Андорците представляват малка част от населението на своята собствена страна — само около 33 % от жителите на Андора са андорци. Най-голямата група от чужденци са испанците (43%), португалците са 11%, а французите 7%. Останалите 6% принадлежат на няколко други националности;
образование (1985): От навършилите 15 и повече години без образование са 5.5%, с основно 47.3%, със средно 21.6%,
с висше 24.9%;
езици: Единствения официален език е каталонският, говорен и в съседния испански автономен район Каталония, с който културата на Андора има много общи черти.Въпреки това обаче повечето жители също говорят френски и испански, което се дължи на икономическите и социални връзки със съседните държави.
Андора -- История --
Андора е последната независима държава,
останала от буферните държави, създадени от Карл Велики, за да пречат на маврите да напредват към
Франкската империя. Според легендата Карл Велики дал на жителите на Андора харта като награда
за тяхната борба срещу арабите.
През 800 г. най-големият син на Карл носел титлата "Върховен лорд на Андора".
По-късно Андора става владение на Епископа на Уржел.
През 11 век, за да се спаси от нападенията на своите съседи, епископът става васал на един испански
благородник, наследен по-късно от френски чрез женитба..
Конфликтът между испанския епископ и френския лорд се разрешава чрез
споразумение, сключено през 1278 г. чрез паритет - еднакви права.
При френския крал Анри Осми през 1607 г. е издаден едикт,
според който френският крал и епрископът на Уржел са ко-принцове на
Андора.
Относителната изолация на Андора я държи настрана от основния поток на европейската история.
Страната дълго време почти не поддържа връзки с други страни, освен с Испания и Франция.
В последно време обаче туризмът, транспорът и комуникациите помагат на Андора да преодолее изолацията.
Андора -- Икономика --
Андора е предимно аграрна страна с развит туризъм. Само около 3% от земята е обработваема. Отглеждат се овце и скромни количества тютюн, пшеница, ечемик, царевица, ръж, маслини, грозде и картофи. Индустрията е ограничена в обработка на тези продукти и в занаятчийството. Производство на мебели, кожени изделия, текстил, книги. От 1950 година туризмът се превръща в основен отрасъл заради живописните планински пейзажи и отличните възможности за зимни спортове. Поради липсата на обичайни мита и ниски или несъществуващи данъци, в края на 20 век Андора се превръща във важен международен център за търговия на дребно на безмитни потребителски стоки, което привлича милиони купувачи от цяла Европа. Андора е членка на ЕС при търговия с индустриални стоки и нечленка по отношение на земеделски култури.
БВП на Андора за 1998г. е 1.2 млрд. $, като туризмът предсавлява негов основен компонент. Страната е доста атрактивна за купувачи от Франция и Испания, за които тя е безплатно пристанище. Затова в Андора активно се развиват летни и зимни туристически курорти. С повече от 270 хотела и 400 ресторанта, както и много магазини, туристическата търговия дава работна ръка на голяма част от местните хора.
В страната е развита доста активна търговия на потребителски стоки, включително и внесените, които, тъй като са освободени от мито, са по-евтини в Андора, отколкото в съседните страни. В резултат на това контрабандата е нещо съвсем типично. Това също така води до проблеми, свързани с влизането й в ЕС. Преговорите на страната за положение, при което внесените стоки се освобождават от мито и влизането й в ЕС започват през 1987г. , скоро след присъединяването на Испания. През юли 1991г. се стига до съгласие, което определя квотите и поставя ограничения на определени стоки- главно млечни продукти, тютюн и алкохолни напитки. На Андора е разрешено да определя ценови разлики от други страни от ЕС.
Резултатите от изборите в страната показват, че много хора подкрепят инициативите на правителството за реформа и вярват, че Андора трябва да стане членка на ЕС, за да продължи да се радва на просперитет. Въпреки че по-малко от 2 % от територията на страната е обработваема селското стопанство главно допринася за развитието на икономиката и развиването на туризма. Отглеждането на овце е главната селскостопанскадейност, но отглеждането на тютюн е по-доходно. По-голямата част от храната, произведена в Андора, се изнася.
Произвеждат се също така цигари, пури, мебели за местните и чужди пазари. Завод за водноелектрическа енергия в Лес Ескалдес, с капацитет от 26.5 мега вата, осигурява 40 % от електроенергията в Андора ; Испания осигурява останалата част.
Туризмът, главното около което се върти икономиката, допринася за около 80 % от БВП. Изчислено е , че годишно 9 млн. туристи посещават страната, привличени от това, че стоките в Андора са освободени от мито и от летните и зимните курорти. В сравнителното предимство на страната скоро намалява поради отварянето на икономиките на съседните Франция и Испания, което осигурява по- голяма достъпност до стоки и по-ниски тарифи. Банковият сектор също допринася значително за икономиката. Селскостопанското производство е ограничено пореди прекалено малките обработваеми територии и по-голямата част от храната трябва да се внася. От животновъдството е ной-развито отглеждането на овце. Произвеждат се главно цигари, пури и мебели. Андора е членка на ЕС за търговия на стоки и като нечленка на ЕС за селскостопански продукти.
Андора -- Култура --
Освен с естествената красота, с която е щедро надарена, Андора може да се гордее и с богатото си архитектурно наследство и с традициите, които са били запазени повече от хиляда години.
Културата на Андора е каталанска, тъй като местното население е каталанско. Тя е дала значим принос към каталанската култура.
Двама автори, известни в Испания и региона – Микеле Газиер и Рамон Вилеро - са андорци. Освен това Ричард Фитър, известен писател от Андора, изпълнява ролята на онбудсман на княжеството. Литературата на Андора датира много отпреди 20 век. Антоний Фитър Росел, от община Ордино, написал историческа книга за Андора със заглавие Digest manual de las valls neutras de Andorra през 1748 година. В нея той описва порядките в страната.
Като се има в предвид привързаността на каталонците към музиката, не е изненадващо това, че Андора има камерен оркестър, дирижиран от цигуларя Герард Кларет. Също така в страната се провежда известен международен певчески конкурс, с подкрепата на Монсерат Кабайе. Тази година за първи път Андора ще участва в конкурса Евровизия, като това ще бъде първата песен на каталански в 50-годишната история на конкурса.Андорците отбелазват тържествата си бурно и шумно. Типичните танци като marratxa, contrapas, sardana са много популярни, особено по време на фестивали. Най-важното събитие в културния живот на Андора е международния джаз фестивал Escaldes-Engordany, на който взимат участие звезди като Майл Дейвис, Фатс Домино и Б.Б. Кинг. Андора е страна с много любители на музиката и точно затова там се провеждат: Международния джаз фестивал всеки юли, Фестивал на класическа музика всеки септември, а месеците от ноември до май в Андора са сезон на Музиката и Танца.
Андора -- Стил на живот --
Повечето андорци са католици и княжеството е част от епархията See of Urgel. Повечето от популярните фестивали и традиции съвпадат с религиозните празници и смяната на сезоните. Някои от известните фестивали са: Денят на Свети Георги (Sant Jordi), на който се подаряват рози и книги и Festa del Poble, празнуван на Sant Joan’ s Day, който бележи лятното слънцестоене. Панаирът на Света Лучия е друг фестивал, на който се продават коледни продукти и материали за направата на традиционните коледни фигурки на Христос. Има фестивал, посветен на светеца, патрон на столицата Андора ла Веля – Празникът на Свети Стефан (Sant Esteve).
Като страна, подходяща за туризъм, Княжество Андора е домакин на важни международни форуми през цялата година, които са част от културния живот. Освен изложбите, посветени на Андора и „Изкуство без граници”, общините организират престижни мероприятия с известни артисти: концерти (джаз, фламенко, испански поп, местна популярна музика),
фестивали (на кънтри музиката, на гайдарските изпълнения, на уличния театър,
на класическата музика в Ордино през септември, сезонът на танца и музиката в Андора ла Веля от ноември до май).
Националният празник на Андора се нарича Ден на нашата лейди Meritxell. Той се празнува на 8 септември.
Кухнята
е главно каталанска и доста скъпа. Качеството и цените в ресторантите са подобни на тези в малките френски и испански курортни градчета. Местните ястия включват: coques (ароматни торти), trinxat (ястие с картофи и зеле), truites de carreroles (вид омлет с гъби), местни салами и сирена, както и разнообразие от ястия от свинско месо и шунка.
Алкохолните напитки, закупени от магазините и супермаркетите са евтини (Андора е безмитна зона), но цените в баровете могат да бъдат високи.
Нощният живот протича в
многобройните барове, отворени до късно, и в местатта за забавления на хотелите. Дискотеките са отворени като през лятото, така и през зимата.
Андора -- Политическа система, право и управление --
До скоро политическата система на Андора нямаше ясно разделение на на властите на законодателна, изпълнитена и съдебна. Ратифицирана и одобрена през 1993 година, конституцията утвърждава Андора като суверенна парламентарна демокрация, в която копринцовете са глави на държавата, но изпълнителната власт е в ръцете на правителството. Главният законодателен орган на Андора е еднокамерния Генерален Съвет на Долините (Consell General de les Valls), парламент с 28 места. Членовете се избират чрез пряк обществен вот. Те имат четиригодишен мандат, като 14 от тях представляват всяка от седемте общини, а другите 14 – са единствено народни поддръжници. Отбраната на страната е отговорност на Франция и Испания.
Глави на държавата са съпринцовете. В член 43 от конституцията на Андора се казва, че съпринцовете са, съвместно и неделимо, главите на държавата и най-представителното тяло.
Двамата съпринцове служат по равно с ограничена власт, която не позволява налагане на вето върху решения на правителството. Те са представлявани в Андора от делегати. Начинът, по който се избират принцовете, прави Андора една от уникална. Единият съпринц е мъжът (или жената), който изпълнява ролята на президент на Франция, в момента Жак Ширак (в миналото това са били всякакви владетели на Франция, включително крале и императори). Другият е настоящият католически епископ на испанския град La Seu d'Urgell, в момента Йоан Енрик Вивес Сицилия. Тъй като никой от принцовете не живее в Андора, тяхната роля е почти изцяло церемониална.
Съпринцовете контролират и ограничават публичната власт и упражняват функциите си със заверка на подписа на министър-председателя или говорителя.
Освен това, те свикват изборите, дават акредитация на дипломатически представители, санкционират и обнародват законите и дават съгласието си държавата да се обвърже чрез международни договори, при условия, определени от конституцията.
Генералният съвет е законодателен орган.
Предшественика на Генералния съвет е Поземления съвет, създаден през 1419 година, в който представители на всички общини (административни и териториални деления ) заседавали два пъти годишно.
Генералния съвет представлява андорския народ, упражнява законодателни права, одобрява бюджета, подпомага и контролира политическите действия на правителството. Членовете се избират от свободни, равноправни, директни и тайни избори за период от четири години.
Генералният съвет се състои от генерални съветници, на възраст между 28 и 42 години. Половината от тях се избират по равен брой от всяка от седемте общини, а другата половина – от национално тайно гласуване.
Службата на говорителя или Sindicatura е органът, който контролира Генералния съвет. Говорителят и заместник говорителя не могат да имат повече от два последователни мандата. Генералният съвет се събира на традиционни заседания, обикновени и извънредни и функционира в пленарна форма и чрез комитети.
За да имат законна сила решенията, които взима Генералния съвет, е необходимо на заседанието да присъстват поне половината съветници. Законодателната инициатива е задължение на Генералния съвет и правителството. Предложения за закони могат да бъдат направени от три общини, съвместно или от една десета от националния електорат. Когато Генералният съвет одобри закон, говорителят уведомява съпринцовете, че между осмият и петнадесетия ден, те могат да го санкционират, обнародват и да наредят той да бъде публикуван в Официалния журнал на Княжество Андора.
Правителството на Андора се сформира от Генералния съвет, който избира Министър-председателят (Cap de Govern), който от своя страна определя министрите в кабинета и изпълнителния съветник (Govern). В момента правителството е на Либералната партия на Андора и премиер е Албърт Пинтат. Социал-демакратическата партия е в опозиция.
Правителството управлява националната и международна политика на Андора. То също така управлява администрацията на държавата и упражнява регулативна власт. Правителството определя бюджета всяка година и го поставя за гласуване пред Генералния съвет.
Княжество Андора е разделено на 7 общини: Андора ла Веля, Ла Масана, Канильо, Лес Ескалдес, Ордино, Енкам и Сан Джулия де Лория.